Právní poradna logo

Zřízení branky na rozhradě bez souhlasu souseda

Datum:07. 11. 2024 v 11:05
Poslední aktivita:Před 23 hodinami
Zhlédnuto:266x
0

Dobrý den,

sousedka si po vleklém sporu v navážce na náš pozemek zřídila nový plot a navážku odstranila. V tomto plotu si zřídila branku aby na naši louku mohla samovolně vstupovat a odkazuje se na "právo volného přístupu do krajiny ve smyslu § 63 zákona č. 114/1992 Sb. o ochraně přírody a krajiny, ve znění pozdějších předpisů". Za opravený plot jsme rádi, tím bychom nechali věc ukončenou, ale neradi bychom, aby tichým souhlasem vzniklo věcné břemeno pro případný prodej pozemku.

Lze tuto věc nějak řešit nebo strpět?

Děkuji za odpověď.

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen
0

Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz.

V prvé řadě bychom rádi uvedli, že z Vašeho popisu není zřejmé, kde přesně jsou předmětné pozemky situovány, případně zda na Vaší louce historicky neexistuje cesta nebo stezka či zda na sousedčin pozemek není rozumně možný přístup jinak než přes Váš pozemek. V tomto kontextu je třeba vnímat i naše posouzení níže, kdy předpokládáme, že žádná cesta nebo stezka přes Váš pozemek nevede a sousedka na svůj pozemek má možnost přístupu odjinud.

I z takto omezených informací však máme za to, že zde nejsou podmínky pro vznik věcného břemene, typicky služebnosti cesty nebo stezky. Takové právo by muselo v tomto případě vzniknout vydržením, pro které zákon stanovuje podmínku řádné, poctivé a pravé držby, která zde zjevně splněna není. Krom toho, odvolává-li se sousedka toliko na veřejnoprávní oprávnění k přístupu na Váš pozemek, které svědčí neuzavřenému počtu osob, takové by ani teoreticky nemohlo dát vzniknout individuálnímu věcnému právu sousedky (zde služebnosti) dle soukromoprávních předpisů.

Jde-li o samotné právo volného přístupu do krajiny dle § 63 zákona č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny, ve znění pozdějších předpisů, považujeme za vhodné uvést, že toto právo není bezbřehé. Ustanovení § 63 odst. 2 uvedeného zákona stanoví, že každý má právo na volný průchod přes pozemky ve vlastnictví či nájmu státu, obce, nebo jiné právnické osoby, pokud tím nezpůsobí škodu na majetku či zdraví jiné osoby a nezasahuje-li do práv na ochranu osobnosti či sousedských práv. Na základě tohoto ustanovení tedy lze přes cizí pozemek pouze procházet, žádný jiný způsob užívání povolen není, a zároveň takové právo nenáleží k pozemkům, které jsou ve vlastnictví nebo nájmu fyzických osob.

Jestliže je tedy pozemek ve vlastnictví Vás jako fyzické osoby, ani právo průchodu přes něj sousedce bez dalšího nenáleží. Lze proto doporučit na tuto skutečnost sousedku upozornit a vyzvat ji, aby se v budoucnu zdržela jakéhokoli užívání Vašeho pozemku, aby nevznikal prostor pro spekulace, že užívání Vašeho pozemku sousedkou tiše tolerujete.

Jediné, co zde bude nejspíše třeba strpět, je vybudovaná branka v oplocení pozemku, nebude-li sousedkou aktivně používána k přístupu na Váš pozemek.

V případě doplňujících dotazů se na nás neváhejte obrátit.

S pozdravem,

PhDr. Mgr. Jan Ptáčník, vedoucí advokát – ptacnik@plegal.cz

Mgr. Nikola Tomíčková, advokátní koncipientka – tomickova@plegal.cz

PEYTON legal advokátní kancelář s.r.o.

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen

Odpovědět na dotaz

Pro přidání odpovědi musíte být přihlášen/a.