Právní poradna logo

Povinné testování zaměstnanců ve firmách - Možnost zaměstnance odmítnout

Datum:03. 06. 2021 v 11:17
Poslední aktivita:03. 06. 2021 v 13:00
Zhlédnuto:1091x
0

Časté dotazy našich uživatelů:

Co když zaměstnanec testování odmítne?

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen
Předplacená odpověď
0

V případě, že zaměstnanec odmítne podstoupit příslušný test, neumožní mu zaměstnavatel vstup na pracoviště. Variant, jak tuto situaci následně řešit, je přitom více. Zaměstnanec a zaměstnavatel se mohou dohodnout na:

  • výkonu práce z domova,
  • čerpání dovolené,
  • poskytnutí neplaceného volna, nebo
  • změně harmonogramu rozvržení směn.

Nedojde-li k dohodě, jedná se podle výkladu MPSV 1) o jinou důležitou osobní překážku v práci na straně zaměstnance podle ust. § 199 odst. 1 zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce (dále jen "zákoník práce"), za kterou zaměstnanci nepřísluší náhrada mzdy, a jde tedy o omluvené pracovní volno. Z toho vyplývá, že by pro odmítnutí testu nemělo být možné dát zaměstnanci výpověď nebo s ním okamžitě zrušit pracovní poměr, byť k takovým závěrům část odborné veřejnosti dochází. Vzhledem k tomu, že k této otázce celkem logicky chybí jakýkoliv judikaturní výklad, doporučujeme se k radikálním krokům vedoucím k rozvázání pracovního poměru neuchylovat, a raději využít výše uvedeného postupu doporučeného MPSV.

------------------------------------------------------------------

1) Povinné testování zaměstnanců a jeho pracovněprávní souvislosti dle MPSV, viz https://www.mpsv.cz/documents/20142/1443715/Povinne_testovani_zamestnancu_a_jeho_pracovnepravni_souvislosti.pdf/.

Pro zobrazení odpovědi se přihlašte
Komentovat mohou pouze uživatelé s aktivním předplatným

Odpovědět na dotaz

Pro přidání odpovědi musíte být přihlášen/a.