Právní poradna logo

Nárok na vyplácení renty za nemoc z povolání

Datum:03. 09. 2024 v 15:21
Poslední aktivita:23. 09. 2024 v 12:57
Zhlédnuto:486x
0

Dobrý den,

v roce 2018 mi byla zjištěna nemoc z povolání, z pojišťovny mi byla vyplacena částka 200 tis. Kč. Zaměstnavatel mě přeřadil na vhodnou práci, tudíž jsem rentu nenárokoval. A chci se zeptat, jestli když dám výpověď dohodou po 6 letech a půjdu na úřad práce, mám nárok na rentu?

Děkuji za odpověď

Odpovědi (1)

0

Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz. Pro jeho zodpovězení bude nicméně záležet na tom, v jakém kontextu bude rozvázán Váš pracovní poměr.

Vycházíme z toho, že jste v důsledku nemoci z povolání byl zaměstnavatelem přirazen na jinou vhodnou práci, na které jste buď dosahoval stejného (či vyššího) výdělku jako před zjištěním nemoci z povolání, popř. kde Vám případný snížený výdělek byl kompenzován pojišťovnou (z Vašeho dotazu není zcela zřejmé, na co Vám bylo pojišťovnou přesně poskytnuto pojistné plnění ve výši 200.000 Kč).

Obecně platí, že náhrada za ztrátu na výdělku je poskytována až do věku 65 let nebo do přiznání starobního důvodu. Nicméně se uplatní zásada, že předpokladem pro vznik nároku na náhradu na ztrátu na výdělku je příčinná souvislost mezi nemocí z povolání a ztrátou na výdělku. Rozhodující tedy bude, zda bude pracovní poměr ukončen jako důsledek nemoci z povolání (například z důvodu, že zaměstnavatel Vám již nemůže dál přidělovat s ohledem na Váš zhoršený zdravotní stav jinou vhodnou práci), anebo zda bude pracovní poměr ukončen z důvodů, které nesouvisí s nemocí z povolání.

Pokud bude pracovní poměr ukončen z důvodů souvisejících s nemocí z povolání, bude Vám náhrada za ztrátu na výdělku v zásadě náležet. Její výše pak záleží na řadě okolností. Obecně je náhrada za ztrátu na výdělku poskytována ve výši rozdílu mezi průměrným výdělkem před vznikem škody a výdělkem dosahovaným po zjištění nemoci z povolání s připočtením případného invalidního důchodu pobíraného z téhož důvodu. Nicméně dle judikatury např. nejde k tíži zaměstnavatele, pokud je pokles výdělku způsoben nikoli nemocí z povolání, ale situací na trhu práce (nedostatkem vhodných volných pracovních míst). V takovém případě zaměstnanci náleží pouze rozdíl mezi výdělkem před vznikem škody a tzv. pravděpodobným výdělkem, jehož by zaměstnanec dosáhl při práci odpovídající jeho schopnostem, kvalifikaci a zdravotnímu stavu, kdyby tomu nebránil nedostatek pracovních příležitostí.

Pokud však bude pracovní poměr ukončen z důvodů, které nesouvisí s nemocí z povolání (např. pokud již nemáte zájem pro zaměstnavatele nadále pracovat), náhrada za ztrátu na výdělku Vám nejspíše náležet nebude, jelikož dobrovolným rozvázáním pracovního poměru dáváte najevo, že zde možného (dosud pobíraného) výdělku nechcete nadále dosahovat. V takovém případě zde chybí příčinná souvislost mezi nemocí z povolání a ztrátou na výdělku a nejedná se tedy o škodu, kterou lze přičítat zaměstnavateli.

S pozdravem

Tým Accace Legal

www.accace.cz

Odpovědět na dotaz