Společník může obchodní korporaci poskytnout na základě smluvního ujednání peněžní prostředky v podobě zápůjčky. Společnost s ručením omezeným a společník sepisují smlouvu o zápůjčce, kde je nutno sjednat podmínky splatnosti jistiny, popř. úroků.
Zápůjčka může být úročená i bezúročná.
Bezúročná zápůjčka
Při bezúročné zápůjčce vzniká obecně příjemci peněz majetkový prospěch, který je předmětem daně z příjmů. Avšak v případě poskytnutí bezúročné zápůjčky společníkem do společnosti s ručením omezeným majetkový prospěch obchodní korporaci dle názoru Generálního finančního ředitelství (GFŘ) nevzniká.
Kdyby poskytla peněžní prostředky do obchodní korporace jiná osoba, než je společník, vznikal by obchodní korporaci majetkový prospěch z bezúročné zápůjčky, který je předmětem daně z příjmů.
Příklad:
Společník v české společnosti s ručením omezeným - fyzická osoba, daňový rezident ČR, poskytne své obchodní korporaci bezúročnou zápůjčku ve výši 200 000 Kč. Zápůjčka je poskytnutá dne 1. 1. 2022 a splatnost je 31. 12.2022.
Pro obchodní korporaci nemá tato účetní operace žádné daňové dopady.
Úročená zápůjčka
Společník může poskytnout obchodní korporaci zápůjčku úročenou.
a) úrok je stanoven nižší, než je cena obvyklá
Společník a obchodní korporace jsou dle § 23 odst. 7 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů (dále jen „ZDP“) osoby spojené a musí spolu vcházet do obchodních vztahů za ceny obvyklé (tj. ceny, které by byly sjednány mezi nespojenými osobami v běžných obchodních vztazích za stejných či obdobných podmínek).
V případě, že se liší ceny sjednané mezi spojenými osobami od cen obvyklých, a není-li tento rozdíl uspokojivě doložen, upraví se základ daně poplatníka o zjištěný rozdíl.
Ale v § 23 odst. 7 ZDP je výjimka, že obvyklá cena se nepoužije v případě úvěrového finančního nástroje (zápůjčky), kdy sjednaná výše úroků mezi spojenými osobami je nižší než je cena obvyklá a věřitelem je člen obchodní korporace, který je daňovým rezidentem České republiky, což je tento případ.
Společník může tedy obchodní korporaci poskytnout zápůjčku, která bude úročená a úrok bude stanoven v ceně nižší než je cena obvyklá.
Příklad:
Společník v české společnosti s ručením omezeným - fyzická osoba, daňový rezident ČR, poskytne své obchodní korporaci zápůjčku ve výši 200 000 Kč, obvyklý úrok v daném místě a čase při sjednané splatnosti a výši jistiny činí 7 % p.a.
Ve smlouvě o zápůjčce je sjednán úrok ve výši 1 % p.a. - úrok je v ceně nižší než je cena obvyklá.
Zápůjčka je poskytnutá dne 1. 1. 2022 a splatnost je 31. 12.2022. Úrok je splatný spolu s jistinou.
Dle § 24 odst. 2 písm. zi) ZDP budou úroky ze zápůjčky, v případě, že je věřitelem fyzická osoba, která nevede účetnictví (společník), daňově uznatelné, jen pokud budou v daném zdaňovacím období společníkovi zaplaceny.
b) úrok je stanoven vyšší, než je cena obvyklá
V tomto případě se uplatní již § 23 odst. 7 ZDP ohledně spojených osob. Obchodní korporace musí vyšší úrok správci daně uspokojivě doložit a obhájit vysoké úroky v nákladech. Pokud by vyšší úrok nebyl uspokojivě doložen, může správce daně rozdíl do ceny obvyklé obchodní korporaci doměřit a dodanit.
Příklad:
Společník s.r.o. poskytne své obchodní korporaci zápůjčku ve výši 200 000 Kč, obvyklý úrok v daném místě a čase při sjednané splatnosti a výši jistiny činí 7 % p.a.
Ve smlouvě o zápůjčce je sjednán úrok ve výši 12 % p.a. - úrok je v ceně vyšší, než je cena obvyklá.
Zápůjčka je poskytnutá dne 1. 1. 2022 a splatnost je 31. 12. 2022. Úrok je splatný spolu s jistinou.
Náklady z titulu úroku budou pro obchodní korporaci daňově uznatelné, pokud budou v daném roce uhrazené. Avšak v případě, že společnost není schopna vyšší úrok uspokojivě vysvětlit a doložit, uplatní jako daňové pouze náklady ve výši obvyklého úroku, tj. ve výši 14 000 Kč (7 % p.a. z 200 000 Kč) a zvýší základ daně o rozdíl mezi cenou obvyklou a vyšším úrokem v daňovém přiznání, tj. o částku 10 000 Kč.