Právní poradna logo

Záda/karpály z povolání

Datum:30. 01. 2025 v 13:24
Poslední aktivita:15. 02. 2025 v 23:17
Zhlédnuto:233x
0

Dobrý den, prosím mám dotaz:

od dubna 2020 do konce května 2024 jsem pracoval ve velmi "příjemných" podmínkách v jedné fabrice..

Moje práce byla obsluha ZZ kabinového jeřábu a operačního centra stříhacího stroje Sontag kde na obou zařízeních byla velmi ne ergonomická židle (ze staré Felicie). U obou strojů jsem byl nucen sedět shrbený s předkloněnou hlavou a pauzy v rámci nepřirozené polohy se nedodržovaly a vedení o tom vědělo, avšak nereagovalo....Bohužel po pár měsících se objevovaly bolesti zad a občasně i blokace hrudní páteře do doby, než jsem skončil díky tomu na NP cca na 8 měsíců, kdy jsem docházel k chiropraktikovi a do rehabilitačního centra a byla mi diagnostikována skolióza páteře ... Podotýkám, že doteď mívám občasně blokace hrudní páteře. Posléze mě sesadili z kabin a poslali mě pracovat na Rovnací stroje, kde pro změnu člověk si skoro nesednul a furt kvůli něčemu kolem stroje lítal a s těmi zády to nebylo o nic moc lepší. Během této práce docházelo k silným vibracím díky broušení a vlnění se plechu a pásovin, úderné rázy, když sebou plechy praštily kvůli rozkmitání nebo častá námaha zápěstí a rukou kvůli šněrování drátu k zavazování hotových štosů s pásovinama to došlo do takové míry, že nejen že člověka po směně bolela páteř od beder až po šíje, ale objevily se i příznaky karpálního tunelu... Otoky rukou..slabý cit v rukou, mravenčení a svalové křeče apod. Občas prostě člověk nebyl schopen ruce ani sevřít v pěst a rozevřít... Když si toho všimli nadřízení, že nejsem jediný, kdo má stejný problém, avšak jediný, kdo si stěžoval a řešil to neúčastí v práci kvůli zdravotním komplikacím, tak se na mě doslova domluvili a opravdu se jednalo o peklo na zemi... Poslední kapkou bylo, když jeden dnes již bývalý kolega mě tehdá napadl na pracovišti a pak mi vyhrožovali propuštěním s paragrafem, když to budu řešit jinak, teda výpověď dohodou... Je mi 25 let a opravdu v té době jsem si neuvědomil, jakou hloupost jsem udělal, že jsem z práce zastrašený odešel dohodou a neobrátil se na nějakou právní kancelář.. byla doba, kdy tady v okolí žádná pracovní místa nebyla a z úřadů práce vyřazovali lidi jako zákazníky od pokladny... Nakonec jsem se od konce května 2024 do 2.9.2024 registroval na Úřadu práce, ale nyní jsem v zaměstnání jako operátor-seřizovač CNC a mám bohužel ještě stále jistě problémy, avšak ne tak intenzivní a časté jako kdysi v bývalém zaměstnání...

Prosím, zajímá mne, jestli je jde nějak zpětně řešit nemoc z povolání. Jaké tam jsou kritéria či případně postupy ...nejen pro sebe, ale někteří moji známí, kteří tam stále pracují a mají stejný problém a taky by byli rádi za odpověď... Vedení a nadřízení spíš kují pikle, než aby jim pomohli..pro ně je nemocný = problémový...

Předem děkuji...

Odpovědi (1)

0

Dobrý den,

nemoc z povolání lze uznat i zpětně. Aby se však nemoc mohla uznat jako nemoc z povolání, musí být splněno několik zákonných podmínek.

Podmínky uznání nemoci z povolání

Ne každé onemocnění, které člověk v souvislosti s prací prodělá, lze považovat za nemoc z povolání. Aby byl zaměstnanec oprávněn k uplatnění nároků v souvislosti s nemocí z povolání, musí být splněny tři základní podmínky:

1. Klinická podmínka: Onemocnění musí být uvedeno v seznamu nemocí z povolání, který stanovuje nařízení vlády č. 290/1995 Sb. V některých případech je nutné, aby onemocnění dosáhlo určitého stupně závažnosti (např. určitá míra poškození plic u nemocí souvisejících s prachem).

2. Lékařský posudek: Nemoc z povolání musí být uznána lékařským posudkem. Posudek může vydat pouze poskytovatel zdravotních služeb oprávněný k uznávání nemocí z povolání. Jejich seznam je zveřejněn na webových stránkách Ministerstva zdravotnictví. Pokud zaměstnanec už u zaměstnavatele nepracuje, obrací se na poskytovatele v obvodu svého trvalého bydliště. V případě trvání pracovního poměru, posuzuje nemoc z povolání poskytovatel podle místa výkonu práce (vyhláška č. 104/2012 Sb.).

3. Hygienická podmínka: Musí být prokázáno, že zaměstnanec pracoval za podmínek, které mohly způsobit dané onemocnění. To znamená, že nestačí, aby daná osoba nemocí trpěla – musí se prokázat, že na pracovišti byly faktory, které právě tuto nemoc způsobují. Toto šetření provádí orgány ochrany veřejného zdraví (hygienická stanice), které ověřují, zda na pracovišti byly přítomné škodlivé faktory. Těmi mohou být například prach, chemikálie, vibrace, hluk, fyzická zátěž apod.

Odpovědnost za nemoc z povolání nese poslední zaměstnavatel, u něhož byly splněny podmínky pro vznik nemoci. Nezkoumá se, zda zaměstnanec onemocněl právě u tohoto zaměstnavatele, ale pouze to, zda zde mohl onemocnět.

Postup uznání nemoci z povolání

Pokud má (bývalý) zaměstnanec podezření, že jeho zdravotní potíže souvisejí s výkonem práce, měl by postupovat následovně:

1. Žádost o lékařský posudek: Zaměstnanec (nebo bývalý zaměstnanec) si požádá o vydání lékařského posudku u příslušného poskytovatele zdravotních služeb.

2. Zdravotní vyšetření: Poskytovatel zdravotních služeb provede potřebná vyšetření. Pokud je to nutné, nařídí i další odborná vyšetření.

3. Šetření podmínek na pracovišti: Lékařská zařízení spolupracují s hygienickou stanicí, která provede šetření pracovních podmínek u zaměstnavatele.

4. Vydání lékařského posudku: Pokud se potvrdí, že nemoc odpovídá seznamu nemocí z povolání a pracovní podmínky byly rizikové, lékař vydá posudek o uznání nemoci z povolání.

5. Možnost přezkoumání: Zaměstnanec i zaměstnavatel mají možnost požádat o přezkoumání posudku, pokud s ním nesouhlasí.

Nároky na náhradu

V případě nemoci z povolání stanovuje zákoník práce více typů nároků. Tyto nároky jsou určeny k tomu, aby kompenzovaly zdravotní poškození a ztrátu příjmu v důsledku nemoci.

U zpětného uznání nemoci z povolání po skončení zaměstnání by se musela posoudit situace dle konkrétních okolností. Obecně jsou nároky v případě nemoci z povolání tyto:

- Náhrada za ztrátu na výdělku během pracovní neschopnosti: Pokud nemoc způsobí, že jste pracovně neschopní, máte nárok na náhradu mzdy za tuto dobu. Výše náhrady je obvykle rozdíl mezi tím, co vyděláváte, a tím, co dostáváte jako nemocenskou dávku od státu.

- Náhrada za ztrátu na výdělku po skončení pracovní neschopnosti: Po skončení pracovní neschopnosti, pokud nemoc zůstává a ovlivňuje vaši pracovní schopnost, můžete mít nárok na náhradu za ztrátu výdělku.

- Náhrada za bolest a ztížení společenského uplatnění: Jedná se o jednorázové odškodnění za bolest a ztížení společenského uplatnění.

- Úhrada nákladů spojených s léčením: Nemoc z povolání může také přinést náklady na léčbu, rehabilitace, léky nebo jinou péči. Pokud jste nemocí z povolání postiženi, můžete požadovat, aby vám zaměstnavatel uhradil náklady spojené s léčením.

- Odstupné při ztrátě pracovní způsobilosti: V případě, že pracovní poměr skončil z důvodu ztráty zdravotní způsobilosti v důsledku nemoci z povolání, šlo by uvažovat i o nároku na odstupné.

Jak dlouho zpětně lze nemoc z povolání uznat?

Nemoc z povolání je možné uznat i zpětně, a to teoreticky kdykoliv. Jednotlivé nároky na plnění se ale mohou promlčet. Promlčecí lhůta by v takové případě běžela zpravidla od vydání posudku, kterým byla nemoc z povolání konstatována.

Promlčecí lhůta je tříletá. Pokud jde o opakující se plnění (například náhradu za ušlý výdělek), každá splátka se promlčuje zvlášť.

Shrnutí

Nemoc z povolání lze uznat i zpětně. Je ovšem nutné požádat o lékařský posudek u specializovaného poskytovatele. Po uznání nemoci má zaměstnanec právo na náhrady dle zákoníku práce. Promlčecí lhůta pro uplatnění nároků je tři roky.

S pozdravem

Accace Legal s.r.o., advokátní kancelář

https://accace.cz/

Odpovědět na dotaz