Právní poradna logo

Zdravotní úkony ve škole

Datum:09. 09. 2024 v 11:36
Poslední aktivita:17. 09. 2024 v 08:28
Zhlédnuto:403x
0

Dobrý den,

na naší škole máme žáky s diabetem. Tito žáci mají inzulinovou pumpu a ze ŠPZ přiznanou asistentku pedagoga. Nejedná se ani o osobní asistentku ani o školní asistentku a ani o zdravotního pracovníka.

Škola nedisponuje žádným pracovníkem k zajištění zdravotních úkonů a rodiče tyto úkony vyžadují po asistentech pedagoga a po vedení školy.

Můj dotaz zní, zda mají povinnost tito asistenti pedagoga podávat (dávkovat přes své mobilní aplikace) těmto žákům inzulin, čistit inzulinovou pumpu v případě poruchy, fotit jídla pro rodiče?

Prosíme o vysvětlení, co je v povinnostech a na odpovědnosti asistenta pedagoga (případně školy), pokud se jedná o dítě, které si samo dokáže provést zdravotní výkon (poslat přes mobilní aplikaci inzulin do své inzulinové pumpy), ale přesto jsou tyto zdravotní úkony vyžadovány rodiči od školy a asistentů pedagoga.

Děkuji za Vaši odpověď.

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen
Předplacená odpověď
0

Odpověď dává především zákon č. 372/2011 Sb., o zdravotních službách a podmínkách jejich poskytování (zákon o zdravotních službách), ve znění pozdějších předpisů. Od 1. 1. 2022 nabyla účinnosti novela tohoto zákona, která s účinností od 1. 1. 2022 umožnila na základě indikace praktického lékaře pro děti a dorost poskytovat poskytovatelům domácí péče zdravotní služby dětem ve školách.

Školy a školská zařízení se tedy od 1. 1. 2022 staly vlastním sociálním prostředím pacienta – dítěte, kde je umožněno poskytování zdravotních služeb poskytovatelem zdravotních služeb dětem, které samy nedokáží provést zdravotní výkon, a to včetně aplikace inzulinu.

Z výše uvedeného vyplývá, že v prostředí školy je možné poskytovat zdravotní úkony, mezi něž patří aplikace inzulinu.

Druhým krokem je určení, kdo může takové úkony provádět. Ustanovení § 11 odst. 3 zákona o zdravotních službách říká, že „Zdravotní služby lze poskytovat pouze prostřednictvím osob způsobilých k výkonu zdravotnického povolání nebo k výkonu činností souvisejících s poskytováním zdravotních služeb.“

Podle § 2 odst. 2 písm. h) zákona č. 563/2004 Sb., o pedagogických pracovnících a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů, řadí asistenta pedagoga mezi pedagogické pracovníky.

Podle vyhlášky č. 27/2016 Sb., o vzdělávání žáků se speciálními vzdělávacími potřebami a žáků nadaných, ve znění pozdějších předpisů, asistent pedagoga poskytuje podporu jinému pedagogickému pracovníkovi při vzdělávání žáka či žáků se speciálními vzdělávacími potřebami v rozsahu podpůrného opatření. Asistent pedagoga pomáhá jinému pedagogickému pracovníkovi při organizaci a realizaci vzdělávání, podporuje samostatnost a aktivní zapojení žáka do všech činností uskutečňovaných ve škole v rámci vzdělávání, včetně poskytování školských služeb.

Asistent pedagoga pracuje podle potřeby s žáky třídy, oddělení nebo studijní skupiny podle pokynů jiného pedagogického pracovníka a ve spolupráci s ním.

Asistent pedagoga, k jehož činnosti jsou stanoveny předpoklady v § 20 odst. 1 zákona o pedagogických pracovnících, zajišťuje zejména

a) přímou pedagogickou činnost při vzdělávání a výchově podle přesně stanovených postupů a pokynů učitele nebo vychovatele zaměřenou na individuální podporu žáků a práce související s touto přímou pedagogickou činností,

b) podporu žáka v dosahování vzdělávacích cílů při výuce a při přípravě na výuku, žák je přitom veden k nejvyšší možné míře samostatnosti,

c) výchovné práce zaměřené na vytváření základních pracovních, hygienických a jiných návyků a další činnosti spojené s nácvikem sociálních kompetencí.

Asistent pedagoga, k jehož činnosti jsou stanoveny předpoklady v § 20 odst. 2 zákona o pedagogických pracovnících, zajišťuje zejména

a) pomocné výchovné práce zaměřené na podporu pedagoga zvláště při práci se skupinou žáků se speciálními vzdělávacími potřebami,

b) pomocné organizační činnosti při vzdělávání skupiny žáků se speciálními vzdělávacími potřebami,

c) pomoc při adaptaci žáků se speciálními vzdělávacími potřebami na školní prostředí,

d) pomoc při komunikaci se žáky, zákonnými zástupci žáků a komunitou, ze které žák pochází,

e) nezbytnou pomoc žákům při sebeobsluze a pohybu během vyučování a při akcích pořádaných školou mimo místo, kde škola v souladu se zápisem do školského rejstříku uskutečňuje vzdělávání nebo školské služby,

f) pomocné výchovné práce spojené s nácvikem sociálních kompetencí žáků se speciálními vzdělávacími potřebami.

Je tedy zjevné, že asistenta pedagoga nemá a nesmí provádět zdravotní úkony. Ty by nesměl na základě pracovní smlouvy s druhem práce „asistent pedagoga“ provádět ani v případě, že by měl kvalifikaci požadovanou zákonem o zdravotních službách, musel by mít uzavřenu buď další pracovní smlouvu s druhem práce „zdravotník“ nebo některou z dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr.

Tyto zdravotní úkony smí provádět pouze osoba kvalifikovaná podle zákona o zdravotních službách, což je většinou poskytovatel terénních zdravotních služeb. Postup by proto měl být následující:

- zákonný zástupce požádá PLDD, u kterého je dítě registrováno, o indikaci domácí péče,

- po indikaci PLDD osloví zákonný zástupce poskytovatele zdravotních služeb (poskytovatel domácí péče),

- zákonný zástupce osloví ředitele školy a předá potřebné informace,

- škola musí poskytovateli zdravotních služeb umožnit vstup do školy a zajistit pro poskytnutí zdravotních služeb prostor (místnost),

- vybavení místnosti (jelikož se nejedná o místnost poskytovatele zdravotních služeb, ale o místnost ve „vlastním sociální prostředí pacienta“) není dáno legislativou, ale lze doporučit, aby v místnosti bylo umyvadlo s tekoucí teplou vodou, dávkovač s mýdlem, koš na odpad, stůl, 2 židle, event. lůžko; je možné např. využít místnost, kde se izoluje nemocné dítě, než si pro něj přijedou rodiče, ale především jde o zajištění soukromí dítěte,

- poskytovatel domácí péče si do školy přinese pomůcky pro provedení výkonu a odnese si vzniklý infekční odpad.

Závěr:

Nejenže tedy není škola povinna zajistit provádění zdravotních úkonů, ale asistent pedagoga dokonce nesmí takové úkony provádět. Pokud by k tomu přece jen svolil, odpovědnost za takovou činnost by šla přímo za ním, a to v plné výši.

Pro zobrazení odpovědi se přihlašte
Komentovat mohou pouze uživatelé s aktivním předplatným

Odpovědět na dotaz

Pro přidání odpovědi musíte být přihlášen/a.