Právní poradna logo

Vyměření a uložení pokuty za nepovolený odběr povrchové vody

Datum:19. 10. 2021 v 07:32
Poslední aktivita:19. 10. 2021 v 07:35
Zhlédnuto:6436x
0

Časté dotazy našich uživatelů:

Jaký je způsob vyměření a uložení pokuty za nepovolený odběr povrchové vody?

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen
Předplacená odpověď
0

V § 125a odst. 4 vodního zákona text fixuje pevnou výši sazby pokuty slovy „za přestupek podle odstavce 1 písm. b) spáchaný odběrem povrchových vod bez povolení k nakládání s vodami lze uložit pokutu ve výši násobku sazby 40 Kč za 1 m³ nedovoleně odebraných povrchových vod a celkového množství těchto vod, nejvýše však ve výši 10 000 000 Kč.“

V § 125a odst. 6 vodního zákona je nadto výslovně stanoveno, za jakých okolností je jedině možno stanovit pokutu v odlišné (nižší) výši, neboť se tu uvádí: „Sazbu pokuty podle odstavce 4 nebo 5 lze snížit, jsou-li pro to důvody zvláštního zřetele hodné. Pokuta podle odstavce 4 však nesmí být vyměřena v sazbě nižší než 10 Kč za 1 m³ nedovoleně odebraných povrchových vod nebo v sazbě nižší než 15 Kč za 1 m³ nedovoleně odebraných podzemních vod.“

Cílem uvedené právní úpravy bylo ekonomické působení na adresáty regulace v tom směru, že nepovolený odběr vod se nevyplácí, jelikož je výrazně „dražší“ než odběr legální. Proto je výše pokuty stanovena pevnou částkou na metr krychlový odebrané vody, přičemž tato částka je několikanásobně vyšší než poplatek za povolený odběr podzemní vody (§ 88d vodního zákona), a také než platba k úhradě správy vodních toků při povoleném odběru vod povrchových, kterou stanovují správci jednotlivých povodí v souladu s cenovou regulací prováděnou státem (§ 101 vodního zákona).

Částku 10 000 000 Kč uvedenou v § 125a odst. 4 vodního zákona je třeba považovat pouze za obecný nepřekročitelný limit pro výpočet pokuty. U konkrétního přestupku spočívajícího v nepovoleném odběru určitého množství povrchových vod je nicméně horní hranice sazby pokuty odvislá od konkrétního známého množství nedovoleně odebrané vody. Vyšší pokutu, než jaká bude stanovena součinem množství nedovoleně odebrané vody a zákonem stanovené částky za žádných okolností uložit nelze, přípustné je pouze stanovit ji v nižší výši v souladu s § 125a odst. 6 vodního zákona, pokud správní orgán shledá, že tu jsou „důvody zvláštního zřetele hodné“, což nutno interpretovat jako polehčující okolnosti, které jsou povahou a závažností mimořádné.

Pro zobrazení odpovědi se přihlašte
Komentovat mohou pouze uživatelé s aktivním předplatným

Odpovědět na dotaz

Pro přidání odpovědi musíte být přihlášen/a.