Uvádění předmětů s obsahem SVHC látky na trh
Časté dotazy našich uživatelů:
Jaké jsou základní povinnosti při uvádění předmětů s obsahem SVHC látky na trh?
Časté dotazy našich uživatelů:
Jaké jsou základní povinnosti při uvádění předmětů s obsahem SVHC látky na trh?
Podle nařízení REACH 1907/2006 mají dodavatelé (výrobci, dovozci, distributoři) předmětů s obsahem látky vzbuzující mimořádné obavy z Kandidátského seznamu (dále „SVHC“) povinnosti registrace SVHC látky v předmětu, oznamování SVHC látky v předmětu a předávání informací o obsahu SVHC látky v předmětu v dodavatelsko-odběratelském řetězci. Podrobně jsou povinnosti shrnuty na konci textu v tabulce.
Dále podle Směrnice o odpadech WFD (Waste Framework Directive), transponované do legislativy ČR předpisem č. 543/2020 Sb. musí dodavatelé předmětů uváděných na trh Evropské unie obsahujících v množství nad 0,1 hmotnostního procenta poskytnout do databáze Agentury ECHA (European Chemical Agency) informace o jejich bezpečném používání.
Agentura ECHA zřídila Databázi SCIP (Substance of Concern In Products), do které musí povinné osoby oznamovat od 5. ledna 2021 předměty s obsahem SVHC látky v koncentraci > 0,1 hm.%.
Koho se tato povinnost týká?
Výrobce předmětu - fyzická nebo právnická osoba usazená ve Společenství (EU), která vyrábí nebo sestavuje předmět na území EU bez ohledu na to, kde je uváděn na trh.
Dovozce předmětu – fyzická nebo právnická osoba usazená ve Společenství (EU), která zodpovídá za dovoz předmětu ze třetích zemí. Dovoz předmětu – fyzické uvedení předmětu na celní území Společenství, včetně nabídky prostřednictvím internetového prodeje.
Distributoři předmětů - předměty uvádějí na trh EU a oznámení do databáze SCIP nezajistil jiný článek dodavatelsko-odběratelského řetězce, popř. pokud předmět přeznačuje svojí značkou.
POZOR!
Povinnost oznamování do SCIP databáze se nevztahuje
- na předměty nebo složité předměty, které jsou opravovány, pokud nejsou dodány na trh (díly montované v rámci servisu).
- na přímé dodání spotřebitelům.
V těchto případech ale stále platí povinnost dle nařízení REACH, čl. 33(2) pokud výrobce předmětu s obsahem SVHC látky dodává předměty přímo spotřebitelům, musí jim na jejich žádost do 45 dnů sdělit informace o obsahu SVHC látek v předmětu.
Co je předmět?
Čl. 3 bod 3 nařízení REACH definuje předmět jako „věc, která během výroby získává určitý tvar, povrch nebo vzhled určující její funkci ve větší míře než její chemické složení“.
V případě nejasností vám při rozhodování, zda je věc předmětem podle nařízení REACH či nikoli, pomohou Pokyny na stránkách ECHA. Ke stažení zde:
https://echa.europa.eu/documents/10162/2324906/articles_cs.pdf
• látka vzbuzující velmi velké obavy (substances of very high concern)
• CMR, kategorie 1A a 1B, PBT/vPvB, endokrinní disruptory (ED) a látky s obdobně závažnými účinky
• látky zařazené do seznamu látek, ze kterého se vybírají látky k zařazení do přílohy XIV nařízení REACH (Authorization list – látky podléhající povolení)
• ke dni 4. 10. 2021 je 219 identifikovaných SVHC látek (aktuální na stránkách ECHA, Candidate List of Substances of very high concern for Authorisation
Jaké informace je nutno Agentuře ECHA poskytnout?
- informace, které umožňují identifikaci předmětu (part number, EAN, případně jiný druh označení), velikost, rozměry apod.
- název, koncentrační rozmezí a umístění SVHC látky (látek), které se nacházejí v uvedeném předmětu (je možno přiložit i fotodokumentaci)
- další informace umožňující bezpečné používání předmětu, zejména informace zajišťující řádné nakládání s předmětem, jakmile se stane odpadem (demontážní návody).
Tabulka s přehledem povinností dodavatelů předmětů s obsahem SVHC látky: