Podle § 59 odst. 1 zákona o přeměnách právní účinky přeměny nastávají dnem zápisu přeměny do obchodního rejstříku, nestanoví-li tento zákon něco jiného. V případě nemovitostí evidovaných v katastru nemovitostí České republiky, vlastnické právo k těmto nemovitostem vzniká, mění se nebo zaniká dnem vkladu do katastru. Podle § 10 zákona č. 256/2013 Sb., zákona o katastru nemovitostí, ve znění pozdějších předpisů: "Právní účinky zápisu nastávají k okamžiku, kdy návrh na zápis došel příslušnému katastrálnímu úřadu." Zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů (dále jen "občanský zákoník"), v případě fúzí výjimku v této věci nestanovuje. Uvedená podmínka tedy platí i v případě nabývání vlastnictví k nemovitým věcem, jež jsou součástí obchodního majetku přecházejícího v důsledku fúze na nástupnickou společnost.
S ohledem na § 59 zákona o přeměnách by při změnách vlastnického práva k nemovitým věcem v důsledku přeměn obchodních společností a družstev měl mít po účinnosti občanského zákoníku vklad práva do katastru nemovitostí pro nástupnickou společnost deklaratorní účinky, neboť ke změně vlastnických práv dochází dnem zápisu přeměny do obchodního rejstříku.
Lze tedy konstatovat, že vlastnické právo k nemovitým věcem vzniká za podmínek daných zvláštním právním předpisem (zákonem o přeměnách). Dojde-li v průběhu roku k zápisu do obchodního rejstříku takové přeměny obchodní korporace/obchodních korporací, v jejímž důsledku dochází ke změně vlastnického práva k nemovité věci, nástupnická obchodní korporace se k 1. 1. následujícího zdaňovacího období stává poplatníkem daně z nemovitých věcí i v případě, že vklad vlastnického práva do katastru nemovitostí nebyl k tomuto datu ještě proveden.