Snížení základního kapitálu
Časté dotazy našich uživatelů:
Společnost s ručením omezeným chce snížit základní kapitál a vyplatit tyto prostředky společníkům. Budeme postupovat v tomto případě jako při rozdělování zisku společníkům?
Časté dotazy našich uživatelů:
Společnost s ručením omezeným chce snížit základní kapitál a vyplatit tyto prostředky společníkům. Budeme postupovat v tomto případě jako při rozdělování zisku společníkům?
Snížení základního kapitálu s výplatou společníkům je dlouhodobější a administrativně náročnější proces:
1. Prvním krokem je rozhodnutí valné hromady o snížení základního kapitálu a zápis z této valné hromady - § 233 zákona č. 90/2012 Sb., o obchodních korporacích (dále jen „ZOK“).
2. Rozhodnutí valné hromady musí být dvakrát po sobě zveřejněno v Obchodním věstníku;
poprvé musí být toto rozhodnutí zveřejněno ve lhůtě do 15 dnů ode dne jeho přijetí, podruhé ve lhůtě do 30 dnů ode dne prvního zveřejnění - § 236 odst. 1 ZOK.
3. Jednatel společnosti je povinen zároveň písemně vyzvat všechny věřitele společnosti, jejichž pohledávky vznikly před přijetím rozhodnutí o snížení základního kapitálu, aby přihlásili své pohledávky vůči společnosti, a to do 90 dnů ode dne, kdy bude v Obchodním věstníku podruhé zveřejněno rozhodnutí valné hromady o snížení základního kapitálu
(tuto povinnost jednatel nemá, pokud nemá společnost věřitele a pokud předloží rejstříkovému soudu o této skutečnosti písemné prohlášení - § 239 odst. 3 ZOK).
Věřitelům, kteří se přihlásí a kterým se kvůli snížení základního kapitálu zhorší dobytnost jejich pohledávky, poskytne společnost přiměřené zajištění pohledávky nebo tuto pohledávku uspokojí nebo se dohodne s věřitelem jinak. Pokud je spor mezi věřitelem a společností o tom, zda došlo ke zhoršení dobytnosti pohledávky, rozhodne o tom soud na návrh věřitele.
4. Teprve po uplynutí veškerých výše uvedených lhůt (popř. po dohodě s věřiteli, popř. poté co o sporu s věřiteli rozhodne soud) může jednatel podat návrh na zápis snížení základního kapitálu do obchodního rejstříku.
5. Snížení základního kapitálu nabývá účinnosti až dnem zápisu do obchodního rejstříku - § 239 odst. 1 ZOK.
6. Teprve poté je společnost oprávněna naložit s částkou odpovídající snížení základního kapitálu v souladu s rozhodnutím valné hromady - § 240 odst. 1 ZOK.
Daňové hledisko
V případě snížení základního kapitálu (dále jen „ZK“) s.r.o. je podstatné, jak byl ZK v minulosti tvořen.
Mohou nastat 2 situace:
1. ZK byl tvořen z vlastních zdrojů (např. ze zisku) společnosti
2. ZK byl tvořen vklady společníků
ad 1) V tomto případě se postupuje stejně jako při výplatě podílů na zisku a společnost je povinna z příjmu společníka při snížení ZK srazit daň ve výši 15 %, tzv. srážková daň (v případě, že společníkem je fyzická osoba nebo právnická osoba, která nemá postavení mateřské společnosti).
ad 2) Tato část základního kapitálu bude vyplacena bez zdanění na straně vyplácející s.r.o.
Pokud byl ZK navyšován kombinovaně, platí, že se nejdříve snižuje o tu část, která byla v minulosti navýšena z vlastních zdrojů.
Příklad: Společnost s ručením omezeným má jednoho společníka, který vložil při založení společnosti do základního kapitálu 200 000 Kč. Základní kapitál společnosti činí nyní 500 000 Kč.
Společník se rozhodl snížit základní kapitál s výplatou společníkovi ve výši 400 000 Kč.
Základní kapitál byl tvořen 200 000 Kč vkladem společníka a 300 000 Kč ze zisku společnosti.
Nejdříve se snižuje ZK o tu část, která byla navýšena ze zisku, posoudí se jako podíl na zisku a zdaní se srážkovou daní ve výši 15 %.
Výpočet srážkové daně: 300 000 Kč x 0,15 = 45 000 Kč
Zbytek zůstává nezdaněn.
Účtování:
Společnost odvede srážkovou daň ve výši 45 000 Kč.
Společníkovi bude vyplacena částka 355 000 Kč.