Každý, kdo provozuje spalovací zdroj na pevná paliva o celkovém jmenovitém tepelném příkonu od 10 do 300 kW včetně, pokud tento zdroj slouží jako zdroj tepla pro teplovodní soustavu ústředního vytápění, má podle § 17 odst. 1 písm. h) zákona č. 201/2012 Sb., o ochraně ovzduší, povinnost zajistit v pravidelných intervalech provedení revize tohoto zdroje.
Revizi kotle je třeba nechat provést pravidelně nejméně jednou za tři roky. To znamená, že je třeba si hlídat, aby doklad o provedení revize nebyl starší než tři roky.
Revizi kotle musí provést fyzická osoba, která byla proškolena výrobcem kotle a má od něj udělené oprávnění k jeho instalaci, provozu a údržbě (tzv. odborně způsobilá osoba). Odborně způsobilá osoba musí provést kontrolu nejen technického stavu kotle, ale také kontrolu toho, jakým způsobem je kotel provozován.
Zákon o ochraně ovzduší stanoví povinnost předkládat na vyžádání obecnímu úřadu obce s rozšířenou působností doklad o provedení kontroly vystavený odborně způsobilou osobou. Tento doklad potvrzuje, že kotel je instalován, provozován a udržován v souladu s pokyny výrobce kotle a s povinnostmi stanovenými zákonem o ochraně ovzduší. Náležitosti dokladu o provedení kontroly technického stavu a provozu kotle stanoví příloha č. 18 vyhlášky č. 415/2012 Sb., o přípustné úrovni znečišťování a jejím zjišťování a o provedení některých dalších ustanovení zákona o ochraně ovzduší, ve znění pozdějších předpisů.
V případě kotlů, u kterých výrobce již zanikl nebo ho nelze zjistit, může kontrolu technického stavu, provozu a instalace provádět odborně způsobilá osoba proškolená jiným výrobcem stejného typu spalovacího zdroje (stejný způsob spalování, stejná nebo obdobná konstrukce spalovacího stacionárního zdroje). Tato možnost platí také v případě, že výrobce kotle není schopen zajistit revizního technika, který by mohl provést kontrolu technického stavu a provozu kotle za dostupné ceny v rámci tzv. referenčního finančního limitu, který stanovilo Ministerstvo životního prostředí vyhláškou. Tento referenční finanční limit je v § 27a vyhlášky č. 415/2012 Sb. stanoven ve výši 1 585 Kč bez DPH pro spalovací stacionární zdroje bez řídicí jednotky a ve výši 1 848 Kč bez DPH pro spalovací stacionární zdroje s řídicí jednotkou.
Zákon požaduje, aby provozovatel kotle minimálně požádal výrobce zdroje o vyjádření, jestli má cenově dostupnou odborně způsobilou osobu k dispozici. Výrobce provozovateli do 30 dnů odpoví a provozovatel případně negativní vyjádření výrobce připojí k dokladu o provedení kontroly předkládanému na vyžádání obecního úřadu obce s rozšířenou působností (tj. k dokladu, který mu vystavil revizní technik pověřený jiným výrobcem). Pokud výrobce své vyjádření ve stanovené lhůtě nevystaví a na žádost vůbec neodpoví, má se za to, že není odborně způsobilou osobu v rámci stanoveného referenčního finančního limitu schopen zajistit. Provozovatel je pak povinen na vyžádání obecnímu úřadu obce s rozšířenou působností věrohodně prokázat, že výrobce o vyjádření alespoň požádal (např. podacím lístkem, odeslaným e-mailem).