Podle § 15 odst. 2 písm. d) a e) zákona č. 541/2020 Sb., o odpadech, má původce odpadu následující povinnosti:
Pokud původce předává odpad do zařízení, je povinen předat provozovateli zařízení údaje o své osobě a údaje o odpadu nezbytné pro zjištění, zda smí být s daným odpadem v zařízení nakládáno nebo zda smí obchodník s odpady takový odpad převzít. To znamená údaje v rozsahu bodu 1 přílohy č. 12 k vyhlášce č. 273/2021 Sb., o podrobnostech nakládání s odpady, ve znění pozdějších předpisů. Tyto údaje mohou být nahrazeny tzv. základním popisem odpadu (který zahrnuje i výsledky zkoušek, tedy zpracování chemické analýzy).
V případě, že původce odpadu předává odpad, který je určený k uložení na skládce odpadů nebo k zasypávání, je původce odpadu povinen předat údaje formou základního popisu odpadu (tedy zahrnuje povinně výsledky zkoušek, zpracování chemické analýzy). To znamená údaje v rozsahu bodu 1 písm. a) a b) a bodu 2 přílohy č. 12 k vyhlášce č. 273/2021 Sb. V případě první z opakovaných dodávek odpadu je součástí základního popisu odpadu také stanovení kritických ukazatelů.
Současně je v § 15 odst. 2 písm. e) zákona o odpadech stanoveno, že na základě dohody s původcem odpadu může zajistit zpracování základního popisu odpadu provozovatel zařízení, do kterého je odpad předáván, nebo zprostředkovatel. Za zpracování základního popisu odpadu však vždy odpovídá původce odpadu.
Z textu bodu 4 písm. b) přílohy č. 12 vyhlášky o podrobnostech nakládání s odpady dále vyplývá, že základní popis odpadu není nutné zpracovávat na základě výsledků zkoušek pouze pro odpady, z nichž nelze odebrat reprezentativní vzorek a jejichž základní popis se zpracovává na základě úsudku. Úsudek musí být v základním popisu podrobně zdokumentován ve vztahu ke každému ukazateli pro přijetí do příslušného zařízení. Co se týká možnosti odebrání reprezentativního vzorku, vychází se z ČSN EN 14889 (Charakterizace odpadů - Vzorkování odpadů - Zásady přípravy programu vzorkování a jeho použití). Reprezentativní vzorek je vzorek, v němž je zjišťovaná vlastnost celku zastoupena se spolehlivostí příslušnou k cílům programu zkoušení. V případě, že jsou u odpadu a způsobu jejich vzniku nějaké nejasné nebo heterogenní vstupy nebo pokud dochází k proměnám technologického postupu, které mohou ovlivňovat takové vlastnosti odpadu, které jsou relevantní pro přijetí odpadu na skládku nebo k zasypávání, nejedná se o opakované dodávky odpadu a musí být vždy zpracován samostatný základní popis odpadu. Jedinou výjimku představuje případ, kdy ke změně vlastností dochází pouze u ukazatelů, které jsou pravidelně ověřovány jako kritické ukazatele.
Základní popis odpadu včetně stanovení kritických ukazatelů (chemické analýzy) je povinen předat původce, který předává odpad určený k uložení na skládku (nebo k zasypávání). Pokud původce předává odpad do jiného zařízení (například zařízení k úpravě odpadů), než je skládka nebo zasypávání, povinnost předávat společně s odpadem informace v rozsahu základního popisu odpadu nemá. V takovém případě původce odpadů nemůže vědět a ani ovlivnit, zda jím předávaný odpad bude v zařízení pouze upraven a následně skládkován, nebo upraven a následně předán do zařízení k využití odpadů.
V dotazovaném případě záleží na konkrétním nastavení smluvních vztahů mezi společností původce odpadu a společností Marius Pedersen a.s. Pokud například původce předává společnosti Marius Pedersen, a.s. část odpadu jako odpad určený k uložení na skládce, je třeba k tomuto odpadu podle § 15 odst. 2 písm. e) zákona o odpadech předat údaje formou základního popisu odpadu (včetně výsledků zkoušek), pokud se smluvně původce nedohodne, že zpracování základního popisu odpadu zajistí provozovatel zařízení. K odpadu předávanému k využití se základní popis odpadu nepředává.