Právní poradna logo

Povinné testování zaměstnanců ve firmách - Postup při pozitivním výsledku testu

Datum:03. 06. 2021 v 11:21
Poslední aktivita:03. 06. 2021 v 12:57
Zhlédnuto:1416x
0

Časté dotazy našich uživatelů:

Jak postupovat v případě, že je zaměstnanec pozitivní?

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen
Předplacená odpověď
0

Zaměstnanec, který si provedl nebo mu byl laickou osobou proveden test na přítomnost antigenu viru SARS-CoV-2 prostřednictvím testu poskytnutého zaměstnavatelem, je v případě pozitivního výsledku povinen bezodkladně uvědomit zaměstnavatele, opustit pracoviště do místa svého aktuálního bydliště a bezodkladně informovat svého praktického lékaře, pokud jeho zaměstnavatel nestanovil, že má uvědomit poskytovatele pracovnělékařských služeb zaměstnavatele (závodního lékaře). Není-li zaměstnanec schopen informovat svého praktického lékaře nebo závodního lékaře, musí informovat jiného poskytovatele zdravotních služeb nebo krajskou hygienickou stanici (resp. KHS hlavního města Prahy). Tito by pak měli zaměstnanci bezodkladně vystavit žádanku na konfirmační RT-PCR test, který je zaměstnanec povinen podstoupit. 1)

V případě, že je pozitivita potvrzena, je zaměstnanci nařízena izolace, tj. karanténa ve smyslu ust. § 191 zákoníku práce, která je důležitou osobní překážkou v práci, a půjde tak o omluvenou nepřítomnost zaměstnance v práci s náhradou mzdy podle ust. § 192 až 194 zákoníku práce. To však neplatí v případě, že se zaměstnavatel se zaměstnancem dohodne na práci z domova, umožňuje-li to jeho zdravotní stav, případně na čerpání dovolené.

Pokud je konfirmační PCR test negativní, zaměstnanec se může vrátit do práce.

Pro dobu mezi pozitivním výsledkem antigenního testu prováděného laickou osobou a konfirmačním PCR testem podle MPSV 2) platí, že jde o jinou překážku v práci na straně zaměstnavatele podle ust. § 208 zákoníku práce, neboť zaměstnavatel má povinnost zajistit, aby se na pracovišti nezdržoval zaměstnanec bez testu s negativním výsledkem. Zaměstnanci v takovém případě přísluší náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku. Uvedené však opět neplatí v případě, kdy se zaměstnavatel se zaměstnancem dohodne na práci z domova, na čerpání dovolené či změně harmonogramu rozvržení směn.

------------------------------------------------------------------

1) Čl. I, čl. III a čl. IV Mimořádného opatření MZd č.j. MZDR 47828/2020-17/MIN/KAN, viz poznámka pod čarou č. 4. (Aktualizováno dne 23.03.2021) Mimořádné opatření bylo po datu publikace tohoto článku s účinností od 28. března 2021 zrušeno a nahrazeno mimořádným opatřením MZd č.j. MZDR 47828/2020-27/MIN/KAN, ze dne 22. března 2021. Pravidla však zůstávají stejná.

2) Povinné testování zaměstnanců a jeho pracovněprávní souvislosti dle MPSV, viz https://www.mpsv.cz/documents/20142/1443715/Povinne_testovani_zamestnancu_a_jeho_pracovnepravni_souvislosti.pdf/.

Pro zobrazení odpovědi se přihlašte
Komentovat mohou pouze uživatelé s aktivním předplatným

Odpovědět na dotaz

Pro přidání odpovědi musíte být přihlášen/a.