Právní poradna logo

Pevnost kotvicího zařízení určeného k ochraně proti pádu

Datum:04. 06. 2021 v 06:53
Poslední aktivita:04. 06. 2021 v 06:54
Zhlédnuto:1183x
0

Časté dotazy našich uživatelů:

Jaká je minimální statická pevnost kotvicího zařízení určeného k ochraně proti pádu, jaké doklady je nutné přikládat ke kotvicímu zařízení - prohlášení o vlastnostech nebo o shodě, kdo nese odpovědnost za upevnění kotvicího zařízení nosnou konstrukci? Mohou se dělat např. tahové zkoušky kotvení do betonu, s ohledem na kvalitu betonu?

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen
Předplacená odpověď
0

Minimální statická pevnost kotvicího zařízení určeného k ochraně proti pádu - podle ČSN EN 795 je statická pevnost pro 1 osobu 12 kN a za každou další + 1 kN. Tato hodnota již obsahuje koeficient bezpečnosti dva.

Doklady, které je nutné přikládat ke kotvicímu zařízení - prohlášení o vlastnostech nebo o shodě - kotvicí zařízení určené k použití - zabudování do stavby je stavebním výrobkem. ČSN EN 795 je harmonizovanou normou. Povinnost vydávat prohlášení o vlastnostech, je dána Nařízením Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 305/2011. Ke stavebnímu výrobku, na který se vztahuje harmonizovaná norma je povinnost vydávat prohlášení o vlastnostech. Toto prohlášení o vlastnostech vydává výrobce nebo dovozce v jazyce země určení. Pokud jde o výrobek vyráběný v zemích EU, firmy, které výrobek nabízejí distributory, nejsou dovozci. Prohlášení o shodě se přikládá spolu s výrobkem, nebo pokud je výrobek zabudován, pak je prohlášení o vlastnostech součástí instalační dokumentace - viz Příloha A ČSN EN 795.

Kdo nese odpovědnost za upevnění kotvicího zařízení na nosnou konstrukci - na trhu jsou dvě kategorie kotvicích zařízení. Jedna je vybavena dokladem o provedení zkoušek upevnění na daný typ konstrukce. V tomto případě nese odpovědnost za způsob upevnění výrobce a následně montér, který potvrdí, že provedl upevnění dle návodu výrobce. Druhá kategorie není tímto dokladem vybavena a odpovědnost nese např. projektant, nebo pokud není projektová dokumentace zhotovena, firma, která provádí instalaci kotvicího zařízení. V obou případech pak musí být způsob upevnění doložen výpočtem kvalifikovaného inženýra, tedy statika.

Mohou se dělat např. tahové zkoušky kotvení do betonu, s ohledem na kvalitu betonu - kotvicí prvek, na kterém se provede tahová zkouška (s ohledem na kvalitu betonu), již není možné nadále používat. Zkoušku lze tedy provést na zkušebním vzorku, ale ne na kotvicím zařízení, které má být nadále určeno k použití pro ochranu proti pádu. Zpravidla však je kotvicí zařízení upevňováno na betonovou konstrukci upevňovacími prvky, které při správné montáži ověří kvalitu betonu. Například při utahování mechanické kotvy je dána síla/moment utahování. Pokud instalační firma osazující kotvicí zařízení si není jistá kvalitou betonu, je nutné buď použít upevňovací prvky, které kvalitu betonu ověří, nebo provést tahové zkoušky na zkušebním vzorku na upevnění.

Pro zobrazení odpovědi se přihlašte
Komentovat mohou pouze uživatelé s aktivním předplatným

Odpovědět na dotaz

Pro přidání odpovědi musíte být přihlášen/a.