Vážené vedení obce Kochánov,
i přesto, že už máte opravu místních komunikací uhrazenou, nic nebrání tomu, aby se zapojili do financování i jiné subjekty – ať už fyzické nebo právnické osoby. Je třeba zvážit formu finanční spoluúčasti. Předpokládám, že hledáte cestu nejjednodušší, i přesto nastíním jinou možnost.
Jednou z možností je uzavřít smlouvu o spolupráci s každým možným zájemcem o finanční spoluúčast. Takovou smlouvu můžete uzavřít i přesto, že už máte zakázku realizovanou. Zde by případnému účastníkovi plynula povinnost úhrady části z celkové ceny realizované zakázky. V tomto případě je ale možný požadavek ze strany účastníků vůči obci na převod spoluvlastnického podílu předmětné komunikace, proto tento způsob nepovažuji jako vhodný (předpokládám ale, že obec si chce všechny nově vybudované komunikace ponechat ve svém vlastnictví). Pokud by došlo k uzavření smlouvy o spolupráci, pak ji schvaluje rada obce v rámci tzv. zbytkové pravomoci v oblasti samostatné působnosti dle § 102 odst. 3 zákona č. 128/2000 Sb., o obcích (obecní zřízení), ve znění pozdějších předpisů (dále v textu jen „zákon o obcích“). Není-li v obci rada obce zřízena, pak tato pravomoc přísluší starostovi obce v souladu s § 102 odst. 4 zákona o obcích.
Jednodušší je ovšem, jak sami píšete, přijetí daru od zájemců. V tomto případě obec s dárcem uzavře darovací smlouvu. Darovací smlouva pak podléhá rovněž schválení radou obce, případně starosty obce, není-li rada zřízena v souladu s textem výše. V takovém případě zůstává komunikace i nadále ve vlastnictví obce. Pravidla pro uzavírání smluv jsou pak obsažena v § 2055 a násl. zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů. Obec nesmí poté zapomenout (jedná-li se o obec s rozšířenou působností), že smlouvy s hodnotou vyšší než 50 000 Kč je nutné zveřejnit v registru smluv dle zákona č. 340/2015 Sb., o zvláštních podmínkách účinnosti některých smluv, uveřejňování těchto smluv a o registru smluv (zákon o registru smluv), ve znění pozdějších předpisů. Neopominutelným krokem je provedení rozpočtového opatření v souladu s § 16 zákona č. 250/2000 Sb., o rozpočtových pravidlech územních rozpočtů, ve znění pozdějších předpisů a § 84 odst. 2 písm. b) zákona o obcích. Jedná-li se o změnu závazného ukazatele rozpočtu, pak změnu musí provést zastupitelstvo obce. Závazné ukazatele jsou ty, které schválilo zastupitelstvo obce (jednoduše řečeno: v podobě, ve které rozpočet obce schválilo zastupitelstvo obce, v té platí a změnu této podoby musí opět schválit zastupitelstvo obce). Pokud se nejedná o změnu závazného ukazatele, pak rozpočtové opatření může provést rada obce dle § 102 odst. 2 písm. a) zákona o obcích. Není-li rada obce zřízena, přísluší tato pravomoc starostovi obce dle § 102 odst. 4 zákona o obcích.
Shrnutí postupu:
• Obec vyhotoví návrh darovací smlouvy,
• Smlouvu schválí rada obce, příp. starosta obce, není-li rada obce zřízena,
• Rozpočtové opatření schválí zastupitelstvo obce v případě změny závazného ukazatele, nebo rada obce, nejedná-li se o závazný ukazatel, příp. starosta obce tam, kde rada obce není zřízena,
• Jedná-li se o obec s rozšířenou působností, smlouva s hodnotou nad 50 000 Kč musí být zveřejněna v registru smluv.