Oznámení SCIP a jeho podání
Časté dotazy našich uživatelů:
Lze někde najít návody v českém jazyce, jak sestavit oznámení SCIP a jak ho podat pomocí ECHA?
Časté dotazy našich uživatelů:
Lze někde najít návody v českém jazyce, jak sestavit oznámení SCIP a jak ho podat pomocí ECHA?
Povinnost oznamování předmětů s obsahem SVHC látky vyšším než 0,1 hmotnostního % je dána článkem 9 Evropské směrnice o odpadech [Directive 2008/98/EC ve znění Directive (EU) 2018/851] a zákonem o chemických látkách (zákon č. 350/2011 Sb.).
Tato povinnost platí od 5. 1. 2021 a k dnešnímu dni bylo provedeno cca 12 milionů oznámení předmětů. Jedná se jak o jednoduché předměty, jako je těsnící kroužek, nebo šroub (s obsahem SVHC látky nad 0,1 hm. %), tak i o automobil, jízdní kolo, lednice a další velmi složité složené předměty. Přehled oznámených předmětů s možností vyhledávat je od září 2021 zpřístupněn na této adrese:
SCIP-Database - ECHA (europa.eu)
Návody pro správné zpracování oznámení naleznete na stránkách Evropské chemické agentury ECHA, převážně v anglickém jazyce a některé i přeloženy do českého jazyka. Je však vždy lepší řídit se anglickou verzí Pokynů, neboť ty jsou vždy nejaktuálnější a v jednotlivých jazykových mutacích Pokynů se mohou vyskytnout i překladatelské chyby. Pokud přesto chcete český Pokyn pro předměty a SVHC látky, tak jej naleznete na těchto odkazech:
Global document template (europa.eu)
A
Draft_for_final_tracked_ex_CARACAL_x-check (europa.eu)
Hledáte-li názornější pomůcky, jsou k dispozici i webináře ECHA, které se i touto problematikou podrobně zabývají a je možné je shlédnout zde:
All Webinars - ECHA (europa.eu)
Připravit vlastní oznámení je možné několika způsoby:
• online v ECHA cloudu (IUCLID); ECHA (europa.eu)
• offline v IUCLID a přenos do SCIP databáze;
• IT systém a přenesení informací přístupovým klíčem S2S do SCIP databáze.
Podrobný návod, jak získat přístupový klíč, naleznete zde How to onboard S2S_v02 (europa.eu)
Pro všechny tři způsoby předávání informací je nutné vytvořit účet společnosti pro styk s Agenturou ECHA a tím získat UUID společnosti, pod kterým budete předměty oznamovat.