Oceňování cenných papírů a podílů při pořízení
Časté dotazy našich uživatelů:
Jak se oceňují cenné papíry a podíly při pořízení? Které náklady vstupují, a které nevstupují do ocenění cenných papírů a podílů?
Časté dotazy našich uživatelů:
Jak se oceňují cenné papíry a podíly při pořízení? Které náklady vstupují, a které nevstupují do ocenění cenných papírů a podílů?
Odpověď v účetních předpisech
Podle § 25 odst. 1 písm. f) zákona č. 563/1991 Sb., o účetnictví, ve znění pozdějších předpisů, (dále jen "zákon o účetnictví") se podíly, cenné papíry a deriváty oceňují pořizovacími cenami.
Cenné papíry nabyté bezúplatně se oceňují reprodukční pořizovací cenou.
Pořizovací cenou se rozumí cena, za kterou byl majetek pořízen a náklady s jeho pořízením související.
Součástí pořizovací ceny cenných papírů a podílu jsou podle § 48 vyhlášky č. 500/2002 Sb. (dále jen "vyhláška") náklady s pořízením související, například poplatky makléřům, poradcům, burzám. Součástí pořizovací ceny naopak nejsou zejména úroky z úvěrů na pořízení cenných papírů podílů a náklady spojené s držbou cenných papírů a podílu.
V průběhu pořizování lze složky pořizovací ceny v případě nakupovaných cenných papírů a podílů, zařazených do kategorie dlouhodobého finančního majetku účtovat na účet 063 - Pořízení dlouhodobého finančního majetku nebo na účet 259 - Pořízení krátkodobého finančního majetku, v případě krátkodobého finančního majetku. Pokud při pořízení nevznikají náklady související s pořízením, je možno účtovat přímo na příslušné účty dlouhodobého nebo krátkodobého finančního majetku. Rozvaha sice neobsahuje samostatnou rozvahovou položku "Pořizovaný krátkodobý finanční majetek", přesto je vhodné zachovat v účtovém rozvrhu účet 259 - Pořízení krátkodobého finančního majetku a to z důvodu oceňování cenných papírů a podílů pořizovacími cenami. Zůstatek tohoto účtu se v rozvaze přiřadí do příslušného řádku rozvahy podle charakteru pořizovaného cenného papíru a podílu.
U stejného druhu cenných papírů se podle § 25 odst. 4 zákona o účetnictví za způsob ocenění považuje i ocenění cenou, která vyplyne z ocenění jejich úbytků cenou zjištěnou váženým aritmetickým průměrem nebo způsobem, kdy první cena pro ocenění přírůstku majetku se použije jako první cena pro ocenění úbytku majetku (tzv. FIFO).
Cenné papíry a podíly se oceňují pořizovací cenou včetně ážia. Jsou-li však cenné papíry a podíly nabyty protihodnotou za nepeněžní vklad vložený do účetní jednotky, základem jejich ocenění u vkladatele je zůstatková (účetní cena) nepeněžitého vkladu v účetní jednotce. Tato zůstatková (účetní) cena se zvyšuje o DPH, pokud zákon o DPH považuje tento vklad za zdanitelné plnění. Pokud by účetní cena vkladu, s ohledem na závazky přecházející současně s vkladem, dosáhla záporných hodnot, je na účtech cenných papírů a podílů nulové ocenění a rozdíl se zúčtuje do výnosů. Cenný papír a podíl je účtován na podrozvahových účtech (podle ČÚS č. 014 Dlouhodobý finanční majetek).
Odpověď - praktický příklad- účtování o pořizovací ceně cenného papíru
Odpověď - praktický příklad - účtování o nákupu cenných papírů s právem opce
Byla uzavřena smlouva mezi účetní jednotkou a společností Bohatá, a.s. na koupi cenných papírů, jde o 10 000 ks akcií za dohodnutou prodejní cenu 200 Kč za jednu akcii. Současně byla sjednána odkládací podmínka, že po uplynutí 5 měsíců má účetní jednotka právo se rozhodnout, zda koupi realizuje. Cena práva opce je 100 000 Kč. Účetní jednotka uplatní právo opce a akcie koupí. Akcie účetní jednotka kupuje se záměrem, aby s nimi obchodovala.
Použité účty: 053 - Poskytnuté zálohy a závdavky na dlouhodobý finanční majetek, 063 - Ostatní dlouhodobé cenné papíry a podíly, 064 - Pořizovaný dlouhodobý finanční majetek, 221 - Peněžní prostředky na účtech, 251 - Majetkové cenné papíry k obchodování, 259 - Pořizovaný krátkodobý finanční majetek, 376 - nakoupené opce, 379 - Jiné dluhy