Podle § 25 odst. 1 písm. f) zákona č. 563/1991 Sb., o účetnictví, ve znění pozdějších předpisů (dále jen "zákon o účetnictví"), se cenné papíry oceňují pořizovacími cenami, tzn. cenami pořízení včetně nákladů s pořízením související.
Podle kapitoly 2.2.2. ČÚS č. 008 Cenné papíry se změna reálné hodnoty majetkových cenných papírů k obchodování s cílem dosahovat zisk z cenových rozdílů v krátkodobém horizontu v souladu s § 51 odst. 1 vyhlášky č. 500/2002 Sb., ve znění pozdějších předpisů (dále jen "vyhláška"), zaúčtuje ve prospěch, respektive na vrub, příslušného účtu finančního majetku; při úbytku hodnoty souvztažně s příslušným účtem účtové skupiny 56 - Finanční náklady (účet 564 - Náklady z přecenění majetkových cenných papírů) vykazovaném v položce "K. Ostatní finanční náklady" výkazu zisku a ztráty v druhovém členění, respektive v položce "I. Ostatní finanční náklady" výkazu zisku a ztráty v účelovém členění; při přírůstku hodnoty souvztažně s příslušným účtem účtové skupiny 66 - Finanční výnosy (účet 664 - Výnosy z přecenění majetkových cenných papírů a podílů) vykazovaném v položce "VII. Ostatní finanční výnosy" výkazu zisku a ztráty v druhovém členění, respektive v položce "VI. Ostatní finanční výnosy" výkazu zisku a ztráty v účelovém členění.
Podle § 60 odst. 3 vyhlášky se kursové rozdíly z cenných papírů a podílů při ocenění ke konci rozvahového dne nebo k jinému okamžiku, k němuž se sestavuje účetní závěrka, neúčtují samostatně na příslušné účty nákladů a výnosů, ale jsou součástí ocenění reálnou hodnotou nebo ocenění ekvivalencí, ať je účtována výsledkově nebo rozvahově, tzn. účtuje se o nich prostřednictvím účtů 564 - Náklady z přecenění majetkových cenných papírů nebo 664 - Výnosy z přecenění majetkových cenných papírů a podílů.
Odpověď - praktický příklad
Účetní jednotka, která je malou účetní jednotkou, nakoupila akcie se záměrem jejich prodeje v horizontu 1 roku. Pořizovací cena činila 10 000 EUR a reálná hodnota k rozvahovému dni byla 11 000 EUR. Jelikož je účetní jednotka malou účetní jednotkou, přeceňuje příslušné cenné papíry reálnou hodnotou.
Odpověď - zákon o daních z příjmů
Částka zaúčtovaná ve výnosech je podle zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů je zdanitelným výnosem, pokud nepodléhá osvobození podle § 19 tohoto zákona.
Použité účty: 221 - Peněžní prostředky na účtech, 251 - Majetkové cenné papíry k obchodování, 379 - Jiné dluhy, 563 - Kurzové ztráty, 664 - Výnosy z přecenění majetkových cenných papírů.