Právní poradna logo

Nabytí vlastnického práva k jednotce v rodinném domě - právní účinky vkladu do katastru nemovitostí vznikly do 31. 10. 2019

Datum:03. 06. 2021 v 15:52
Poslední aktivita:03. 06. 2021 v 15:57
Zhlédnuto:2288x
0

Časté dotazy našich uživatelů:

Stavebník postavil rodinný dům, který prohlášením vlastníka rozdělil na 3 jednotky. Na základě kupní smlouvy převedl jednotku v rodinném domě na manžele Novákovy. Právní účinky vkladu do katastru nemovitostí vznikly 20. 3. 2019. Vklad práva do katastru nemovitostí byl proveden dne 10. 10. 2019. Je možné přiznat osvobození nabytí vlastnického práva k jednotce podle ustanovení § 7 zákonného opatření Senátu č. 340/2013 Sb., o dani z nabytí nemovitých věcí, v platném znění (dále jen "zákonné opatření")?

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen
Předplacená odpověď
0

Původně bylo ustanovení § 7 zákonného opatření posuzováno tak, že nelze přiznat osvobození prvnímu úplatnému nabytí vlastnického práva k jednotce v rodinném domě. V současné době se při posuzování nároku na osvobození přihlíží k závěru Nejvyššího správního soudu, který soud vyjádřil v rozsudku sp. zn. 4 Afs 89/2020 ze dne 24. 6. 2020. Nejvyšší správní soud svým analogickým výkladem vyplnil mezeru v zákoně spočívající v neuvedení rodinných domů ve výčtu nemovitých věcí, ve kterých je bytová jednotka osvobozena, a připustil osvobození prvního úplatného nabytí bytových jednotek v rodinných domech. V odůvodnění rozsudku Nejvyšší správní soud k otázce posouzení naplnění důvodů pro přiznání osvobození uvedl: "Zároveň je však třeba uvést, že bytové jednotky v rodinných domech vskutku nebyly ke dni posuzovaného převodu uvedeny ve výčtu nemovitých věcí, jejichž první převod je osvobozen od daně z nabytí nemovitých věcí. Jak již bylo vyloženo výše, neuvedení bytových jednotek v rodinných domech ve výčtu nemovitostí osvobozených od daně z nemovitých věcí v § 7 odst. 1 ZO představuje opomenutí zákonodárce, přičemž z ničeho nevyplývá úmysl zákonodárce tyto nemovité věci z osvobození od daně vyloučit. Nejvyšší správní soud rovněž dává za pravdu stěžovateli v tom, že znění § 7 odst. 1 ZO nedává prostor pro natolik extenzivní výklad, který by pod ustanovení § 7 odst. 1 písm. b) ZO zahrnul i nabytí bytové jednotky v rodinném domě. Absenci úpravy týkající se osvobození od daně z nabytí nemovitých věcí u bytových jednotek v rodinných domech tak je nutné vnímat jako neúplnost právního řádu, představující mezeru, kterou je třeba zaplnit. Nevyplnění této mezery by vedlo k nespravedlivému výsledku prostřednictvím nerovného zacházení s nabyvateli bytových jednotek v rodinných domech." Nejvyšší správní soud dále uzavřel, že: "...k zaplnění popsané mezery v právu, kterou považuje za nepravou a nevědomou, využil analogie legis, kterou lze připustit pouze v případě, že se nedostane do rozporu s jasnou a jednoznačně vyjádřenou vůlí zákonodárce, neboť tím by soud narušil princip dělby moci". Z odůvodnění uvedeného v citovaném rozsudku vyplývá, že Nejvyšší správní soud popsanou mezeru v zákoně uzavřel analogickou aplikací § 7 odst. 1 písm. c) zákonného opatření na případy prvního úplatného nabytí vlastnického práva k bytové jednotce v rodinném domě. Nejvyšší správní soud tedy svým analogickým výkladem vyplnil mezeru v zákoně spočívající v neuvedení rodinných domů ve výčtu nemovitých věcí, ve kterých je bytová jednotka osvobozena a připustil osvobození prvního úplatného nabytí vlastnického práva k bytovým jednotkám v rodinných domech.

V případě, že nebyla daň v dané věci ještě vyměřena, přihlédne správce daně ke shora uvedeným závěrům Nejvyššího správního soudu a při splnění všech zákonem stanovených podmínek přizná osvobození od daně. Pokud již byla daň vyměřena, je třeba, aby poplatník podal dodatečné daňové přiznání a uplatnil si nárok na přiznání osvobození podle § 7 zákonného opatření. Dodatečné daňové přiznání lze podat pouze ve lhůtě pro stanovení daně.

S účinností zákona o zrušení daně z nabytí nemovitých věcí č. 386/2020 Sb., došlo počínaje dnem 26. září 2020 ke zrušení daně z nabytí nemovitých věcí, a to se zpětnou účinností. Daň z nabytí nemovitých věcí se nebude již vztahovat na ty případy, které budou předloženy s návrhem na vklad do katastru nemovitostí dne 26. září 2020 a později.

Podle přechodných ustanovení k zákonu byla daň z nabytí zrušena i pro případy, kdy byl vklad práva do katastru nemovitostí proveden v prosinci 2019 a později, tj. v případech, kdy lhůta pro podání daňového přiznání byla 31. března 2020 a později.

Dotčená ustanovení zákonného opatření Senátu č. 340/2013 Sb., o dani z nabytí nemovitých věcí, v platném znění: § 2, § 7

Pro zobrazení odpovědi se přihlašte
Komentovat mohou pouze uživatelé s aktivním předplatným

Odpovědět na dotaz

Pro přidání odpovědi musíte být přihlášen/a.