Právní poradna logo

Lze zveřejnit kamerový záznam, i když se jednání zastupitelstva obce účastní veřejnost?

Datum:03. 06. 2021 v 11:18
Poslední aktivita:04. 06. 2021 v 12:39
Zhlédnuto:2134x
0

Časté dotazy našich uživatelů:

Naše obec je zvyklá umisťovat na internet kamerové záznamy z jednání zastupitelstva obce - nedávno jsme se ale setkali s tím, že nás oslovil jeden z občanů, který vystoupil na tomto jednání s žádostí, aby byly vymazány jeho osobní údaje z předmětného záznamu. Má na toto právo?

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen
Předplacená odpověď
0

Co se týká osob z řad veřejnosti, není třeba získávat jejich souhlas v případě, že na kamerovém záznamu budou zachyceny přiměřeným způsobem (krátký záběr do prostoru veřejnosti). Obecně lze ale doporučit, aby případná kamera pořizující záznam z jednání byla umístěna tak, aby zaznamenávala pouze prostor pro zastupitele a úředníky.

Pro splnění informační povinnosti by měl být prostor, kde jednání probíhají, označen informací o pořizování záznamu - s tím, že v této souvislosti by tato informace měla být součástí i jednacího řádu zastupitelstva.

Dále Úřad pro ochranu osobních údajů doporučuje, aby i před samotným započetím pořizování kamerového záznamu byla informace o důvodech a způsobu tohoto záznamu opět zmíněna, aby přítomní měli možnost vznést námitku.

V případě zveřejnění záznamu z jednání by měly být anonymizovány informace, obsahující osobní údaje osob, o jejichž právech a povinnostech zastupitelstvo rozhoduje, s výjimkou údajů týkajících se veřejnoprávních smluv o poskytnutí dotace a rozhodnutí týkajících se nakládání s majetkem obce. Výjimku tvoří případy, kdy je dán veřejný zájem na zveřejnění, například o výsledků výběrových řízení.

V případě, že osoba z veřejnosti aktivně vystoupí během jednání, například se vyjádří k některému z bodů jednání, není třeba jejího souhlasu ke zpracování, protože tento projev nemůže být ze své podstaty anonymní. Stává se součástí jednání zastupitelstva, a tudíž je stejně veřejný, jako projev člena zastupitelstva (viz rozhodnutí 8 A 316/2011-47). Je však nutné rozlišit příspěvek k diskusi a vystoupení s konkrétní žádostí vůči obci, která je osobní - každý projev z veřejnosti tak musí být posuzován individuálně.

Tento názor sdílí i Ministerstvo vnitra ČR, které na svých stránkách zveřejnilo modelovou situaci týkající se uveřejňování materiálů před a po jednání zastupitelstva - viz https://www.mvcr.cz/gdpr/clanek/modelove-situace.aspx.

Pro zobrazení odpovědi se přihlašte
Komentovat mohou pouze uživatelé s aktivním předplatným

Odpovědět na dotaz

Pro přidání odpovědi musíte být přihlášen/a.