Inventarizace
Časté dotazy našich uživatelů:
Co lze považovat za nejdůležitější část prací při sestavování účetní závěrky?
Časté dotazy našich uživatelů:
Co lze považovat za nejdůležitější část prací při sestavování účetní závěrky?
Inventarizaci, kterou se zjišťující skutečné stavy veškerého majetku (aktiv) a veškerých závazků (pasiv).
Odpověď v účetních předpisech
Inventarizaci majetku a závazků je věnována pátá část zákona č. 563/1991 Sb., o účetnictví, ve znění pozdějších předpisů (dále jen "zákon o účetnictví"), konkrétně § 29 a § 30.
Dále se inventarizaci věnuje i ČÚS č. 007 Inventarizační rozdíly a ztráty v rámci norem přirozených úbytků.
Odpověď - praktické návody a účtování
Inventurou se rozumí zjišťování skutečného stavu veškerého majetku a závazků k určitému dni (např. fyzické přepočítání zásob materiálu k 23. 12.), zatímco inventarizace zahrnuje celou škálu navazujících prací.
Neproběhne-li fyzická inventura v rozvahový den 31. 12., může být provedena v rozmezí čtyř měsíců před a dva měsíce po rozvahovém dni. O zjištěné stavy je zapotřebí opravit k datu účetní závěrky i navazující dokladovou inventurou.
Zjištění z inventur by měly dát doporučení k tvorbě účetních odpisů, účetních opravných položek a účetních rezerv.
Výstupem inventury majetku a závazků jsou inventurní soupisy, které musí obsahovat zejména zjištěné skutečné stavy inventarizovaných položek a způsob jejich zjišťování (počítáním, měřením, vážením, apod.), ocenění majetku a závazků a další náležitosti ve smyslu § 30 odst. 7 zákona o účetnictví.
Z inventurních soupisů se zjistí inventarizační rozdíly mezi skutečným stavem a aktuálním stavem v účetnictví, které nelze prokázat způsobem stanoveným zákonem o účetnictví.
Pokud je:
a) skutečný stav nižší než účetní, je rozdíl mankem, u peněžní hotovosti a cenin je rozdíl schodkem;
b) skutečný stav vyšší než účetní, pak se rozdíl označuje jako přebytek.
Při inventarizaci by se nejprve měly vyřešit účetní chyby, např. by se měly zaúčtovat chybějící účetní operace odpovídajícím účetním opravným zápisem.
Inventarizační rozdíly je nutno vyúčtovat do kontrolovaného účetního období, a to takto:
Z těchto obecných účetních postupů existuje několik výjimek:
- manko odpisovaného dlouhodobého nehmotného a hmotného majetku, tzn. zůstatková cena, se zaúčtuje na vrub účtu 549 - Manka a škody souvztažně ve prospěch příslušných účtů účtových skupin 07 - Oprávky k dlouhodobému nehmotnému majetku, případně 08 - Oprávky k dlouhodobému hmotnému majetku; majetek se následně vyřadí zaúčtováním na vrub příslušných účtů účtových skupin 07 - Oprávky k dlouhodobému nehmotnému majetku, případně, 08 - Oprávky k dlouhodobému hmotnému majetku souvztažně ve prospěch příslušných účtů účtových skupin 01 - Dlouhodobý nehmotný majetek, případně 02 - Dlouhodobý hmotný majetek
- přebytek odpisovaného dlouhodobého nehmotného a hmotného majetku se zaúčtuje na vrub příslušného účtu 01 - Dlouhodobý nehmotný majetek, případně 02 - Dlouhodobý hmotný majetek souvztažně ve prospěch příslušných účtů účtových skupiny 07 - Oprávky k dlouhodobému nehmotnému majetku, případně 08 - Oprávky k dlouhodobému hmotnému majetku
- manko neodpisovaného dlouhodobého hmotného majetku, tzn. vyřazovaný majetek, na vrub účtu 549 - Manka a škody souvztažně ve prospěch příslušného účtu účtové skupiny 03 - Dlouhodobý hmotný majetek neodpisovaný
- přebytek neodpisovaného dlouhodobého hmotného majetku na vrub příslušného účtu účtové skupiny 03 - Dlouhodobý hmotný majetek odpisovaný souvztažně ve prospěch účtu 413 - Ostatní kapitálové fondy
- manko na cenných papírech se přeúčtuje do oddělené analytické evidence a zahájí se umořovací řízení
- přebytek zásob vlastní činnosti včetně zvířat se účtuje prostřednictvím změny stavu vnitropodnikových zásob, tzn. ve prospěch příslušného účtu účtové skupiny 58 - Změna stavu zásob vlastní činnosti a aktivace
- úbytky zásob v rámci vnitropodnikových norem patří na vrub příslušných účtů účtové skupiny 50 - Spotřebované nákupy, nejde o manko
- manka a škody na finančním majetku, např. v pokladně, se účtují na samostatný účet 569 - Manka a škoda na finančním majetku
- přebytek na finančním majetku, např. cenin, se účtuje ve prospěch účtu 668 - Ostatní finanční výnosy
Pozor na tzv. přirozené úbytky zásob. Mankem totiž nejsou technologické a technické ztráty vznikající např. rozprachem, vyschnutím v rámci technologických úbytků ve výrobním, zásobovacím a odbytovém procesu, jde o tzv. ztráty v rámci norem přirozených úbytků zásob. Před vyčíslením manka na zásobách je proto vždy třeba vzít v úvahu i tyto normy přirozených úbytků, pokud je účetní jednotka zpracovala, a nejdříve o ně snížit zjištěný rozdíl mezi nižším skutečným a vyšším účetním stavem. Teprve pak lze výslednou částku i množství hodnotit a posuzovat jako manko na zásobách, ať již zaviněné nebo nezaviněné.
Obecným pravidlem vypořádávání inventarizačních rozdílů je zákaz kompenzace dílčích přebytků a mank. Manka a přebytky je zapotřebí proúčtovat nezávisle na sobě, a ne je vzájemně započítat. Jedinou povolenou výjimkou ze zákazu vzájemného zúčtování je ve smyslu § 58 vyhlášky č. 500/2002 Sb., ve znění pozdějších předpisů, zúčtování rozdílů zjištěných při inventarizaci, které vznikly ve stejném inventarizačním období prokazatelně neúmyslnou záměnou jednotlivých druhů, u kterých je tato záměna možná vzhledem k charakteru druhů zásob, např. v důsledku různých rozměrů spojovacího materiálu nebo podobného balení zásob.
Praktický případ - proúčtování kompenzace mank a přebytků na zásobách
Pokud při inventuře skladu bylo zjištěno, že oproti účetnímu stavu přebývá 200 kusů sklenic sterilovaných okurek - vcelku v ocenění 25 Kč za sklenici a současně rozměrově i vzhledově podobných 180 kusů sklenic sterilovaných okurek - řezů bylo na skladu méně o 20 kusů v ceně 19 Kč za sklenici, je zřejmé, že došlo k neúmyslné záměně podobně baleného zboží.
Výpočet celkové částky přebytku - celková kompenzace:
180 ks: 180 x (25,00 – 19,00) = 1 080,00 přebývá
a 20 x 25,00 = 500,00 přebývá
Celkem přebytek: 1 080,00 + 500 = 1 580 Kč
Účetní jednotka proúčtuje výsledný celkový přebytek na zásobách, provede kompenzaci mank a přebytků, jednou částkou 1 580 Kč na vrub účtu 132 - Zboží na skladě a v prodejnách souvztažně ve prospěch účtu 648 - Jiné provozní výnosy.
Národní účetní rada vydala k problematice inventarizace zásob a dlouhodobého majetku interpretaci I - 39 Inventarizační rozdíly u zásob a dlouhodobého majetku a interpretace I - 29 Opravy chyb, změny v účetních odhadech a změny v účetních metodách (volně dostupná na www.nur.cz).
Interpretace I - 39 především rozlišuje, zda rozdíly zjištěné při inventarizaci jsou chybou minulých let nebo se jedná o inventarizační rozdíl vzniklý v běžném období. Pokud je prokázáno, že se jedná o chybu, pak účetní jednotka posoudí, zda vznikla v běžném účetním období nebo v předchozích účetních obdobích. Při řešení chyb by měla účetní jednotka postupovat v návaznosti na vyhlášku č. 500/2002 Sb., ve znění pozdějších předpisů a intepretaci I - 29.