Právní poradna logo

Část rodinného domu pro podnikání

Datum:01. 10. 2023 v 12:45
Poslední aktivita:15. 10. 2023 v 14:00
Zhlédnuto:2097x
0

Dobrý den,

OSVČ v oboru architektura, plátce DPH bude kupovat pozemek pro stavbu rodinného domu. Část domu by měla být určena pro podnikání (ateliér), bude to méně než 50 %. Je výhodné do majetku zařadit poměrnou část pozemku? Poměrnou část nákladů na stavbu domu uplatním formou odpisů po kolaudaci domu? A jak to bude s odpočtem DPH u stavebního materiálu a nákladů vynaložených na realizaci komerčních prostor v domě?

Děkuji Vám za předem za odpověď!

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen
Předplacená odpověď
0

Na úvod je nutné zdůraznit, že nelze postupovat tak, že část pozemku lze zařadit do obchodního majetku a část nikoliv. Jedná se o jednu nemovitou věc, kterou lze tímto způsobem zařadit pouze za předpokladu, že by došlo k rozdělení pozemku na dvě samostatné části, se samostatným parcelním číslem. Pro úplnost doplňme, že rozdělení pozemku je možné provést na základě podané žádosti o vydání rozhodnutí o dělení pozemků příslušnému stavebnímu úřadu. Podmínkou je vyhotovení geometrického plánu.

Co se týká uplatnění nákladů na stavbu domu, kdy část je využívána k podnikání a část k soukromým účelům, rodinný dům představuje hmotný majetek ve smyslu § 26 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů, podmínkou uplatnění nákladů je jeho zařazení do obchodního majetku. Jak vyplývá z § 26 odst. 6 zákona o daních z příjmů, při odpisování hmotného majetku, který je pouze zčásti používán k zajištění zdanitelného příjmu, se do výdajů k zajištění zdanitelného příjmu zahrnuje poměrná část odpisů.

Co se týká odpočtu DPH u stavebního materiálu a nákladů vynaložených na realizaci komerčních prostor v domě, v daném případě se jedná o pořízení majetku jak pro účely uskutečněných plnění plátce, tak pro jiné účely, kdy má plátce nárok na odpočet daně pouze v poměrné výši odpovídající rozsahu použití pro účely svých uskutečněných plnění. Je tedy nutné při uplatnění nároku na odpočet daně postupovat podle § 75 zákona č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty, ve znění pozdějších předpisů.

Při pořízení dlouhodobého majetku ve smyslu § 4 odst. 4 písm. d) zákona o dani z přidané hodnoty určeného jak pro ekonomickou, tak pro neekonomickou činnost je plátce při krácení odpočtu omezen na jedinou variantu techniky krácení odpočtu, a to na jeho pokrácení již v okamžiku pořízení majetku. Část odpočtu vztahující se k činnosti neekonomické tak není možno v tomto okamžiku uplatnit.

Při praktické realizaci samozřejmě záleží i na tom, jakým způsobem je rodinný dům pořizován, zda dodavatelsky či vytvořený vlastní činností, případně kombinací.

Pro zobrazení odpovědi se přihlašte
Komentovat mohou pouze uživatelé s aktivním předplatným

Odpovědět na dotaz

Pro přidání odpovědi musíte být přihlášen/a.