Důvodová zpráva k této novele o čtyřech desítkách změnových bodů popisuje, že novým nástrojem, který řeší narušení vnitřního trhu způsobená zahraničními subvencemi, a to s cílem zajistit rovné podmínky všech subjektů působících na vnitřním trhu Evropské unie, je evropské nařízení 2022/2560 o zahraničních subvencích narušujících vnitřní trh. Vysvětluje přitom, že podpory poskytované podnikům v rámci členských států Evropské unie jsou historicky regulovány pravidly veřejné podpory vycházejícími ze Smlouvy o fungování Evropské unie, subvence třetích států podnikům působícím na trhu Evropské unie však nebyly těmito pravidly regulovány, přičemž však právě ty mohou být podnikům do značné míry nápomocny ke zlepšení jejich hospodářského postavení na vnitřním trhu Evropské unie, a to např. prostřednictvím lepší pozice při ucházení se o veřejné zakázky nebo při fúzích s jinými podniky. Z těchto důvodů Evropská unie přistoupila k přijetí výše uvedeného nařízení, k jehož provedení bylo následně rovněž přijato nařízení 2023/1441.
Jak je v důvodové zprávě dále uvedeno, úprava v nařízení i v jeho prováděcím nařízení v sobě spojuje aspekty jak pravidel veřejné podpory, tak veřejných zakázek i problematiky spojování podniků. Proto bylo nutné, v rámci jejich implementace, evropskou úpravu promítnout v zákonech, které tyto oblasti v rámci českého práva upravují. K částečné implementaci již byl využit zákon č. 226/2023 Sb., aktuální zákon ji má posunout dále vpřed. Účelem přitom je reflektovat požadavky kladené na členský stát v oblasti zahraničních subvencí pokud jde o výkon státní správy v oblasti zahraničních subvencí, některé povinnosti fyzických a právnických osob a rozsah působnosti a pravomoci Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže vzhledem k činnostem, které podle nařízení vykonává členský stát.
Nařízení jakožto akt přímo použitelný samozřejmě vyvolává účinky samo o sobě a není nutno jej do vnitrostátního právního řádu promítat, nicméně některá jeho ustanovení je nezbytné v českém právním řádu upravit tak, aby mohlo být bez problému a efektivně aplikováno. Jde například o ustanovení týkající se poskytnutí informací na žádost Komise členským státem, poskytnutí aktivní součinnosti Komisi při provádění inspekce na území daného členského státu, výkonu inspekce nebo jiného vyšetřovacího opatření za účelem prokázání zahraničních subvencí narušujících vnitřní trh, možnosti zadavatele požádat o doplnění chybějícího prohlášení nebo oznámení o zahraničních finančních příspěvcích, odmítnutí nabídky veřejným zadavatelem nebo zadavatelem, úpravy procesních pravidel pro předběžný přezkum a hloubkové šetření oznámených finančních příspěvků v zadávacích řízeních či omezení veřejného zadavatele nebo zadavatele uzavřít smlouvu na veřejnou zakázku.
Vedle zákona o úpravě některých vztahů v oblasti veřejné podpory je novelizován rovněž zákon o ochraně hospodářské soutěže, zákon o zadávání veřejných zakázek, zákon o náhradě škody v oblasti hospodářské soutěže a zákon o prověřování zahraničních investic.
Diskuze k článku ()