Zákonodárce v důvodové zprávě označuje za základní cíl právě publikované novely zvýšení a lepší zabezpečení ochrany zemědělského půdního fondu, jejíž aktuální úroveň považoval v kontextu dnešní doby již za nedostatečnou.
Ochrana má být posílena jak v rovině kvalitativní, čímž je myšlena ochrana před poškozováním půdní úrodnosti a dalších funkcí půdy degradačními procesy, zejména erozí a kontaminací, tak plošné. Tady jde o prevenci nadměrné a nenávratné ztráty půdy záborem.
V rámci toho má dojít například k přesnějšímu vymezení povinností vlastníka nebo nájemce zemědělské půdy, ke stanovení povinností směřujících k zajištění protierozní ochrany půdy, k úpravě systému hodnocení znečištění půdy škodlivými látkami a ukládání opatření k nápravě, ke zdokonalení systému získávání, předávání, hodnocení a uchování dat o kvalitě půdy pro účinnější kvalitativní ochranu půdy, potravního řetězce a složek životního prostředí, které jsou s půdou ve vzájemné interakci, ke zpřesnění podmínek, za kterých lze vyjmout půdu ze zemědělského půdního fondu či k úpravě kompetencí orgánů ochrany zemědělského půdního fondu, a to v souladu s požadavky na posílení kontroly a dozoru nad dodržováním zákona, na vytvoření správných podmínek pro tyto činnosti a na snížení administrativní zátěže. Přesněji mají být vymezeny také případy, kdy dochází k porušení zákona, a v souvislosti s tím pak zvýšeny případné následné sankce.
Vedle zákona o ochraně zemědělského půdního fondu je novelizován rovněž zákon o Státním fondu životního prostředí České republiky.
Zákon nabývá účinnosti, s výjimkou některých ze svých ustanovení, dnem 1.4.2015.
Diskuze k článku ()