Novela zákona o některých druzích podpory kultury

Dne 25. 3. 2025 byl ve Sbírce zákonů a mezinárodních smluv publikován pod č. 79/2025 Sb. zákon, kterým se mění zákon č. 203/2006 Sb., o některých druzích podpory kultury a o změně některých souvisejících zákonů, ve znění zákona č. 227/2009 Sb., a zákon č. 634/2004 Sb., o správních poplatcích, ve znění pozdějších předpisů.

právník a analytik oddělení právních systémů, ATLAS consulting spol. s r.o.
Náhled dokumentu v právním informačním systému CODEXIS

Důvodová zpráva popisuje, že tato novela o půl druhé desítce změnových bodů reaguje na otázku další formy podpory kultury zaměřené na současnou uměleckou tvorbu, jež byla s cílem posilovat zvláštní postavení kultury ve společnosti, napomáhat jejímu rozvoji a podporovat kvalitní kulturní prostředí z podnětu odborné veřejnosti znovu otevřena. V České republice totiž aktuálně není dostatečně především právně ukotveno postavení umělců nemajících pracovněprávní vztah, v jehož rámci vykonávají uměleckou činnost, tvůrčí činnost umělecké povahy nebo činnost s uměleckou činností bezprostředně související. Mělo se ukázat, že se řada umělců pohybuje mimo tradiční rámec pracovního a ekonomického života, přičemž nový status by jim v tomto ohledu mohl poskytnout určitou jistotu. Identifikována byla rovněž absence náležitě efektivního nástroje finanční podpory i pro výkonné umělce, kteří se tak nemohou své umělecké profesi plně věnovat.

Novela má tedy přinést právní úpravu statusu umělce vycházející ze skutečnosti, že v České republice jsou fyzické osoby, které vykonávají umělecké činnosti v rámci různých právních vztahů, ať již jde o vztahy pracovněprávní, založené na základě licenčních smluv, smluv o provedení uměleckého výkonu či podobně. Požadavek na zavedení předmětné právní úpravy byl ze strany odborné veřejnosti formulován dlouhodobě s tím, že se nová právní úprava má primárně týkat umělců tzv. „na volné noze“, tedy těch, kteří nemají pro jejich uměleckou činnost sjednán pracovněprávní vztah. Základní premisou je přitom skutečnost, že stát by měl nějakým způsobem vyjádřit zájem o umělce, kteří svojí činností nedosahují dostatečných finančních příjmů.

Novela v návaznosti na to zavádí institut statusu umělce, jímž má být reflektována skutečnost, že ne každému a ne vždy může výkon umělecké činnosti, zejména ve „volném povolání“, přinést dostatečné finanční prostředky k zajištění životních potřeb. Právě těmto osobám mají být možnosti plynoucí ze získání statusu umělce především určeny. Konkrétně jde primárně o to, že umělec vykonávající uměleckou, tvůrčí nebo související činnost po stanovenou dobu (24 měsíců v období posledních 3 let) bude moci požádat Ministerstvo kultury o udělení statusu umělce. S udělením statusu pak budou spojeny určité výhody.

Stanoveny jsou podmínky pro získání statusu umělce, respektive podmínky registrace osob, které o registraci projeví zájem, a možné formy finanční podpory pro registrované umělce. Status umělce byl zvolen jako cesta, která má umožnit vymezení okruhu osob, jimž mohou být v případě potřeby určeny záchranné a podpůrné dotační programy umožňující čerpání příspěvku ze státního rozpočtu v případě mimořádných situací. Tím má být zvýšena určitá jistota těchto osob, jež mají na trhu práce mnohdy velmi specifické postavení.

Zákon své účinnosti nabývá dnem 1. 7. 2025.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články