Ministerstvo práce a sociálních věcí stručně přibližuje, že novela byla zpracována především z důvodu nutnosti reflektovat úpravy obsažené v novele zákonů č. 108/2006 Sb., o sociálních službách, č. 372/2011 Sb., o zdravotních službách, a č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění, jež byla publikována pod č. 38/2025 Sb. Tyto změny se týkají zejména oblasti požadavků na poskytování sociálních služeb.
Důvodová zpráva pak blíže popisuje, že v České republice jsou v současné době sociální a zdravotní služby poskytovány a financovány odděleně, když sociální služby jsou koncipovány jako péče zajišťující podporu soběstačnosti a pomáhají předcházet sociálnímu vyloučení, zatímco zdravotní služby jsou koncipovány výhradně jako péče o zdravotní stav a spočívají v předcházení, odhalování a léčbě nemocí a jiných poruch zdravotního stavu.
Bylo vyhodnoceno, že systém péče o osoby s komplexními potřebami se vyznačoval nedostatečnou provázaností uvedených služeb, což zapříčiňovalo absenci celistvé podpory, a že samostatný legislativní a organizační rámec pro sociální a zdravotní služby a oddělené financování obou služeb přinášel v praxi problémy, a to zejména tam, kde se oba systémy setkávají u jednoho uživatele. Pro uživatele služby mohlo být v praxi komplikované zajistit si z obou systémů současně přesně takovou kombinaci služeb, která odpovídá jeho potřebám.
Z důvodu lepšího propojení obou složek péče byl proto přijat výše uvedený novelizační zákon, v návaznosti na což byla nutná rovněž novelizace prováděcího právního předpisu, která některá ustanovení zákona o sociálních službách dále rozpracovává. K zajištění souladu prováděcí právní úpravy s novelizovaným zněním tohoto zákona tak v prováděcí vyhlášce dochází například k doplnění definice základních činností sociální služby centrum duševního zdraví či k úpravě standardů kvality sociálních služeb, a to ve vazbě na stížnostní mechanismus a na vznik nové povinnosti poskytovatelů sociálních služeb stanovící, že poskytovatelé jsou povinni respektovat a chránit soukromí, integritu a důstojnost osob, kterým sociální službu poskytují. Doplněna je rovněž část týkající se požadavků na služby komunitního charakteru, změny lze identifikovat také například v popisu realizace poskytování sociální služby.
Diskuze k článku ()