Novela občanského zákoníku

Dne 25. 3. 2025 byl ve Sbírce zákonů a mezinárodních smluv publikován pod č. 78/2025 Sb. zákon, kterým se mění zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů, a další zákony v souvislosti s potíráním domácího násilí.

právník a analytik oddělení právních systémů, ATLAS consulting spol. s r.o.
Náhled dokumentu v právním informačním systému CODEXIS

Důvodová zpráva k této novele měnící občanský zákoník v trojici změnových bodů popisuje, že domácí násilí patří z hlediska výskytu k nejrozšířenějším formám násilí vůbec. Míra jeho nahlašování a vyhledávání s tím spojené odborné pomoc je ovšem nízká, ať už z důvodu jeho bagatelizace, svalování viny na oběti či neřešení domácího násilí v jeho počátečních fázích. Souvisejícím problémem pak má být skutečnost, že ze strany osob dotčených násilím nejsou násilné incidenty často explicitně jako domácí násilí pojmenovány.

Proto přichází zákonodárce s touto novelou, jež si klade za cíl zlepšit prevenci domácího násilí a úroveň ochrany obětí tohoto násilí, a to zakotvením definice domácího násilí (v širokém pojetí) v občanském zákoníku, zlepšením postavení obětí domácího násilí v občanskoprávním a přestupkovém řízení či dílčími změnami v nastavení institutu vykázání v zákoně o Policii ČR.

Pokud jde o zmíněné zakotvení definice domácího násilí v občanském zákoníku, to má plnit dvojí roli. Právní řád bude jednoznačně definovat, jaké formy násilí jsou považovány za domácí násilí, čímž má být jednak zdůrazněna jejich společenská nepřijatelnost a potenciálně zvyšována motivace těchto forem násilí se nedopouštět, jednak zvyšována na straně obětí schopnost identifikovat různé formy násilí jako domácí násilí a motivace situaci řešit v počáteční fázi. Druhá role pak má spočívat ve vyjasnění pojmu domácí násilí pro orgány veřejné moci, které s tímto pojmem na základě příslušných ustanovení právního řádu pracují; jde zejména o orgány sociálně-právní ochrany dětí (OSPOD) a o civilní soudy. Je tím hledán potenciál ke sjednocení v současnosti nejednotné rozhodovací praxe soudů či OSPOD.

Obecně tedy lze říci, že zákonodárce si kladl za cíl prostřednictvím této novely vytvořit legislativní podklad, který by umožnil komplexní a účinné řešení sociálně patologického jevu domácího násilí. 

Vedle občanského zákoníku je novelizován rovněž občanský soudní řád, zákon o sociálně-právní ochraně dětí, zákon o Policii České republiky, zákon o obětech trestných činů, zákon o zvláštních řízeních soudních a zákon o odpovědnosti za přestupky a řízení o nich.

Své účinnosti novela nabývá dnem 1. 7. 2025.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články