Novela insolvenčního zákona

Dne 1. 10. 2024 své účinnosti nabývá zákon č. 252/2024 Sb. novelizující insolvenční zákon, občanský soudní řád, zákon, kterým se stanoví pravidla pro případy souběžně probíhajících výkonů rozhodnutí, exekuční řád a zákon o insolvenčních správcích.

právník a analytik oddělení právních systémů, ATLAS consulting spol. s r.o.
Novela exekučního řádu
Foto: Fotolia
Náhled dokumentu v právním informačním systému CODEXIS

Přesněji, jde o zákon, kterým se mění zákon č. 182/2006 Sb., o úpadku a způsobech jeho řešení (insolvenční zákon), ve znění pozdějších předpisů, zákon č. 99/1963 Sb., občanský soudní řád, ve znění pozdějších předpisů, zákon č. 119/2001 Sb., kterým se stanoví pravidla pro případy souběžně probíhajících výkonů rozhodnutí, ve znění pozdějších předpisů, zákon č. 120/2001 Sb., o soudních exekutorech a exekuční činnosti (exekuční řád) a o změně dalších zákonů, ve znění pozdějších předpisů, a zákon č. 312/2006 Sb., o insolvenčních správcích, ve znění pozdějších předpisů.

Důvodová zpráva k této rozsáhlé novele o více než stovce změnových bodů vysvětluje, že jejím primárním cílem je zajistit implementaci relevantních části směrnice o restrukturalizaci a insolvenci do insolvenčního zákona, a to při minimalizaci zbytných zásahů a maximálním respektování dosud dosaženého stavu institutu oddlužení. 

Deklarovanou motivací zákonodárce rovněž bylo jejím prostřednictvím zefektivnit a zjednodušit řízení o oddlužení tak, aby bylo insolvenční právo připraveno na vlnu osobních bankrotů, naplnit účel oddlužení v českém insolvenčním právu, tj. zajistit druhou šanci pro všechny poctivé dlužníky, nastavit rovné požadavky a podmínky oddlužení pro všechny fyzické osoby bez ohledu na to, zda jde o podnikatele či spotřebitele, zpřísnit požadavky na řádné plnění povinností dlužníka, resp. na efektivní výkon dohledu ze strany insolvenčního správce, a to tak, aby dlužník skutečně uspokojil své věřitele v nejvyšší reálně dosažitelné míře, či posílit opatření působící proti možnému zneužití institutu oddlužení ze strany nepoctivého dlužníka.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články