Právní poradna logo

Příplatek za směnnost

Datum:26. 11. 2024 v 11:21
Poslední aktivita:09. 12. 2024 v 14:31
Zhlédnuto:324x
0

Dobrý den, naše organizace vyplácí příplatek za směnnost v souladu se ZP § 129 jako zvláštní příplatek v návaznosti na NV č. 341/2017 Sb., resp. § 8 odst. 2 písmeno b) a přílohy č. 6 ve skupině II. bodu 1.

Příplatek za směnnost vyplácíme zaměstnancům zařazeným do dvousměnného nepřetržitého provozu s tím, že jejich týdenní pracovní fond je 37,5 hodiny. V rámci rozvržení pracovní doby zaměstnanci vykonávají různý počet nočních služeb, které mají dlouhodobě naplánovány.

Rád bych se zeptal na situaci, kdy zaměstnanec z organizačních důvodů nevykoná za měsíc ani jednu noční službu. Organizačním důvodem může být krátkodobý zástup vedoucího, nedostatek personálu, úprava režimu daného oddělení apod., kdy nebude vykonávat noční služby. Podotýkám, že se jedná o krátkodobou nebo dočasnou úpravu, kdy není zaměstnanec převeden do jednosměnného provozu, ale zůstává po tuto omezenou dobu ve směnném provozu.

Má zaměstnanec za takto odpracovaný měsíc, kdy neměl ani jednu noční směnu, nárok na příplatek za směnnost?

Děkuji za odpověď.

Odpovědi (1)

0

Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz.

Příplatek dle § 129 zákoníku práce náleží zaměstnanci, který vykonává práci v pracovních podmínkách spojených s mimořádnou neuropsychickou zátěží, rizikem ohrožení života a zdraví nebo obtížnými pracovními režimy, přičemž výši příplatku určuje zaměstnavatel v rámci rozpětí stanoveného pro skupinu s pracovními podmínkami, ve kterých zaměstnanec soustavně vykonává práci.

Příplatek je nárokový, tj. při splnění podmínek je třeba jej zaměstnanci poskytnout, zaměstnavatel určuje pouze jeho výši v rozpětí, které je vymezeno v § 8 Nařízení vlády č. 341/2017 Sb. Konkrétní výše příplatku by pak měla být uvedena v platovém výměru zaměstnance.

Při posouzení nároku na příplatek za směnnost je podmínka u zaměstnance splněna již tím, že je zaměstnanec zařazen do směnného provozu, tj. vykonává práci v tomto režimu soustavně (nikoli jen výjimečně) a není přitom rozhodné, jaké směny v konkrétním měsíci odpracoval. Zaměstnanec zpravidla ani nemůže rozvržení směn v konkrétním měsíci sám ovlivnit. Nárok na příplatek tedy vznikne i v měsíci, ve kterém zaměstnanec zařazený do nepřetržitého provozu neodpracuje ani jednu noční směnu.

Michal Zahradník, advokát

Dana Provázková, advokátní koncipientka

DELTA legal, advokátní kancelář s.r.o. - https://deltalegal.cz

Odpovědět na dotaz