Porušení pracovních povinností v pracovní neschopnosti

Může zaměstnanec porušit svou povinnost jmenovat svého zástupce, pokud je v pracovní neschopnosti? A co když fakticky do práce dochází?

právník-analytik oddělení právních systémů ATLAS consulting spol. s r.o.
Rozhodnutí soudu o nekalé soutěži
Foto: Fotolia

Tajemník městské části Prahy byl dlouhodobě v pracovní neschopnosti, přesto docházel v době vycházek do práce a práci v omezeném rozsahu vykonával, případně pověřoval konkrétními záležitostmi ostatní pracovníky. Po půl roce byl z funkce tajemníka odvolán s odůvodněním, že porušil svoji povinnost zajistit svého zástupce. Obvodní soud pro Prahu 4 rozsudkem č.j. 10 C 82/2015-40 rozhodl, že takové odvolání je neplatné, jelikož osoba v pracovní neschopnosti po dobu jejího trvání žádné pracovní povinnosti nemá, a to ani povinnost jmenovat svého zástupce.

Městská část věděla o docházkách pracovně neschopného tajemníka do zaměstnání a netvrdila, že by ji tím způsobil nějakou škodu nebo že by jednal v rozporu s jejími zájmy. Městská část si podle soudu pouze "nevěděla rady s chaosem, který [tajemník] svou údajně svévolnou činností přivodil". To však k odvolání tajemníka z funkce podle obvodního soudu nestačí, tajemník tímto svým jednáním prý neporušil Organizační řád městské části, zákon o hlavním městě Praze ani zákoník práce.

Celý text judikátu si můžete přečíst zde

Dle informací uvedených na portálu Pražský patriot bylo toto rozhodnutí zrušeno Městským soudem.

Hodnocení článku
50%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články