Zákaz adopcí registrovanými partnery přezkoumá Ústavní soud

Brno 8. dubna (ČTK) - Zákaz adopcí registrovanými partnery či partnerkami přezkoumá Ústavní soud (ÚS). V březnu obdržel návrh na zrušení sporného ustanovení zákona o registrovaném partnerství. Podal jej Městský soud v Praze, zřejmě na základě nějakého konkrétního sporu. ČTK to dnes zjistila z přehledu plenárních věcí na webu Ústavního soudu. Soudcem zpravodajem je Vojtěch Šimíček.

ČTK Česká tisková kancelář

Zákon konkrétně říká, že trvající partnerství brání tomu, aby se některý z partnerů stal osvojitelem dítěte. V praxi to znamená, že svobodní gayové a lesby si teoreticky dítě osvojit můžou, registrovaní partneři nikoliv. Zároveň norma v jiném bodě stanovuje, že existence partnerství není překážkou výkonu rodičovské zodpovědnosti některého partnera vůči jeho vlastnímu dítěti.

Právní úprava je dlouhodobě terčem kritiky některých organizací na ochranu lidských práv a dalších iniciativ. Za naprosto absurdní a neústavní ji loni označil ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD). Tehdy také uvedl, že by bylo vhodné, aby zákon přezkoumali ústavní soudci.

Novelu o registrovaném partnerství, která by měla umožnit partnerům adoptovat alespoň vlastní dítě svého protějšku, loni připravilo 25 poslanců a poslankyň z různých stran vyjma vládní KDU-ČSL. Vláda k návrhu nepřijala loni v říjnu žádné stanovisko, rozhodnout by měl Parlament, zatím se však novela na schůzi Sněmovny nedostala. Osvojení dětí z ústavů by zákon ani po případné novele nepovoloval.

Podle nedávného průzkumu agentury STEM/MARK si 56 procent lidí v Česku myslí, že by registrovaní partneři měli mít právo adoptovat potomka svého protějšku. Osvojit si dítě z dětského domova by homosexuálním dvojicím umožnilo 47 procent lidí.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte býtpřihlášen/a
Přidat komentář
Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a
Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu

Partneři projektu

Všichni partneři