EP vyzývá k rychlé pomoci Ukrajině, varuje před rozpadem

Evropský parlament dnes podpořil rychlou finanční pomoc Ukrajině a uprostřed neklidné situace na Krymu vyzval k zachování územní celistvosti země. Europoslanci schválili usnesení, které také vyzývá k zavedení sankcí proti lidem odpovědným za násilnosti.

Foto: Fotolia

Evropská unie by měla poskytnout krátkodobou i dlouhodobou finanční pomoc a měla by uspořádat konferenci mezinárodních dárců, uvádí usnesení.

"Ukrajině během několika dnů hrozí finanční kolaps. EU chce pomoci, ale ... je potřeba zapojení Mezinárodního měnového fondu a případně uspořádání dárcovské konference," řekl dnes ČTK a Českému rozhlasu český europoslanec Libor Rouček.

Usnesení připomíná, že EU je po vyřešení nynější politické krize stále připravena podepsat dohodu o přidružení a o zóně volného obchodu.

"V rezoluci se soustřeďujeme na stabilitu země. Jestli má Ukrajina uspět, musí mít stabilní vládu, kterou podporuje většina populace," uvedl. "Pokud si má Ukrajina udržet územní soudržnost, je potřeba zahrnout do spolupráce voliče Strany regionů, kterých bylo deset milionů a nejen z rusky mluvících oblastí," dodal Rouček, který byl o víkendu na Ukrajině s delegací EP.

Podle něj nová moc na Ukrajině udělala chyby. "Největší chybou bylo zrušení jazykového zákona. To samozřejmě soudržnosti ukrajinsky a rusky mluvících nepomůže. V rezoluci na to poukazujeme," řekl Rouček.

Ukrajinský parlament zrušil zákon z roku 2012 povolující užívání druhého jazyka v oblastech, kde žije víc než desetiprocentní národnostní menšina.

Rouček zdůraznil i potřebu spolupráce s Ruskem, "protože je i v jeho zájmu, aby se situace na Ukrajině nevymkla z rukou". "Rusové mají v ukrajinských bankách miliardy a dolů jde hodnota hřivny i rublu. Je i v ruském zájmu, aby spolupracovalo konstruktivněji než mobilizací vojsk," dodal.

Další český europoslanec Jan Zahradil řekl, že "Evropský parlament těžko může dělat něco jiného než schválit aspoň takto obecnou rezoluci". "Musíme být připraveni na to, že situace se bude dál dynamicky vyvíjet a že se bude měnit možná ne každý týden, ale každý den," dodal.

Pokud jde o neklid na Krymu, Zahradil řekl, že "nás to znepokojuje a zneklidňuje". "Nepřispívá to ke stabilitě celého regionu, ale jakákoli silná prohlášení v této chvíli a v této citlivé situaci nejsou na místě," uvedl.

Parlamentní rezoluce zdůrazňuje, že EU musí zakázat udělování víz a zmrazit majetek lidem odpovědným za násilí na Ukrajině, jak o tom rozhodly členské státy minulý týden. Europoslanci také připomínají, že noví představitelé Ukrajiny by se měli distancovat od extremistů a vyhnout se pomstychtivosti.

Prezidentské volby plánované na 25. května by měly být podle EP důvěryhodné, svobodné a spravedlivé. Rezoluce také doporučuje, aby se ještě letos uspořádaly parlamentní volby.

Prezident Miloš Zeman ve středu ve Štrasburku řekl, že na průběh prezidentských voleb by měla dohlížet Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) a ne Evropská unie, protože by to mohlo popudit některé oblasti Ukrajiny.

Rouček dnes řekl, že Evropský parlament již nabídl Ukrajině vyslání volebních pozorovatelů. "Téměř na každé volby v Evropě jsou vysíláni mezinárodní pozorovatelé - ať již za OBSE, Radu Evropy nebo i Evropský parlament," řekl dnes Rouček. "Jako Evropský parlament s OBSE úzce spolupracujeme. Na Ukrajině jsme přislíbili, že vyšleme pozorovatele," dodal.

Zdroj: ČTK

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články