Menu

Aktuality

Arménie nepřevezme český rozsudek nad "vorem v zakoně" Soghojanem

AktualityČTK05.03.2015
ČTK05.03.2015

Praha 5. března (ČTK) - Arménie nepřevezme rozsudek nad Andranikem Soghojanem, kterého české soudy poslaly do vězení na 22 let za objednávku vraždy. Tamní ministerstvo spravedlnosti na českou žádost odpovědělo, že převzetí je nereálné, protože arménský právní řád neobsahuje konkrétní procesní pravidla, která by to umožnila. České ministerstvo to uvedlo na svém webu. Soghojan je "vorem v zakoně", tedy vysokou kriminální autoritou zločineckých skupin ze zemí bývalého Sovětského svazu.

Soghojana, který loni v září nenastoupil do českého vězení, zadržela koncem října v Jerevanu tamní policie a umístila ho do vazby. Jeho vydání do ČR je vyloučeno - Arménie totiž své občany do cizích států nevydává. Česko proto Arménům zaslalo žádost o převzetí výkonu rozsudku, jejíž přijetí by znamenalo, že si Soghojan odpyká český trest ve své vlasti. V současné době už je však muž opět na svobodě, v lednu byl totiž z vazby propuštěn navzdory tomu, že ČR požádala o její prodloužení.

Nyní Arménie české straně sdělila, že převzetí rozsudku není možné. "Ačkoli převzetí výkonu rozsudku arménský právní řád ve výjimečných případech připouští, neobsahuje konkrétní procesní pravidla, která by umožnila jeho provedení. Podle arménské strany je proto převzetí výkonu rozsudku za této situace nereálné," uvedl tiskový odbor českého ministerstva spravedlnosti.

Soghojan i ostatní odsouzení v jeho kauze jsou mezinárodně hledanými osobami. Nejvyšší soud minulý týden zamítl jejich dovolání jako zjevně neopodstatněná. Pokud budou dopadeni mimo svůj domovský stát, existuje tak důvod pro jejich zadržení a započetí řízení o následném vydání do Česka.

Armén si v roce 2007 v Praze objednal vraždu svého krajana, podnikatele. Při následném vražedném honu byl v metropoli omylem zavražděn jiný člověk a další byl pobodán. Pražský městský soud nejprve Soghojana nadvakrát osvobodil, odvolací vrchní soud však případ vždy vrátil k novému projednání. Odsuzující rozsudek padl až poté, co kauzu dostal na starosti jiný soudce. Definitivní trest Soghojan dostal v říjnu 2013, v té době již však byl dávno v zahraničí, protože justice ho po původně zprošťujícím verdiktu propustila z vazby.

ČTKČeská tisková kancelář
0%
Hodnocení článku
Pro hodnocení článku musíte býtpřihlášen/a
Přidat komentář
Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a
Přihlásit se
Zapomenuté heslo
Jěště nemáte svůj účet?
Založte si účet a získejte spoustu výhod
Elektronický časopis
Mám zájem o elektronický časopis
Mediální partneři
Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu

Partneři projektu

Všichni partneři